Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świętokrzyskie: Wśród stypendystów przeważają dziewczyny

0
Podziel się

Stypendia regionalnego programu stypendialnego dla szczególnie uzdolnionych
świętokrzyskich uczniów rozdano w piątek w Kielcach. W rankingu szczególnie punktowano osiągnięcia
z przedmiotów ścisłych, a większość stypendystów to dziewczyny.

bEiKlTDV

Stypendia regionalnego programu stypendialnego dla szczególnie uzdolnionych świętokrzyskich uczniów rozdano w piątek w Kielcach. W rankingu szczególnie punktowano osiągnięcia z przedmiotów ścisłych, a większość stypendystów to dziewczyny.

Stypendia z unijnego programu Kapitał Ludzki o łącznej wartości 720 tys. zł trafią do 200 najzdolniejszych świętokrzyskich uczennic i uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Stypendystów wyłoniono z 624 zgłoszonych osób. Uczniowie otrzymywali punkty za wyniki w nauce oraz dodatkowe osiągnięcia, np. udział w olimpiadach przedmiotowych.

Trzy pierwsze miejsca zajęli Karolina Połetek z II LO w Ostrowcu Świętokrzyskim, Maksymilian Sorbian z I LO w Skarżysku-Kamiennej i Katarzyna Woźnica z II LO w Końskich. Cała trójka otrzymywała już stypendia w poprzednich edycjach programu.

bEiKlTDX

Jak podkreślili organizatorzy programu ze Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego, wbrew stereotypowym opiniom, według których chłopcy są lepsi z matematyki, 67 proc. stypendiów trafi do uczennic, które mają lepsze oceny i zdobywają więcej laurów na konkursach i olimpiadach z przedmiotów matematycznych, przyrodniczych i technicznych. Podobne były wyniki ubiegłorocznej edycji programu.

Katarzyna Woźnica, której pasją jest matematyka, powiedziała jednak PAP, że w jej klasie - rozszerzającej matematykę, fizykę i informatykę - jest tylko siedem dziewczyn, a 27 chłopców. Jej zdaniem chłopcy są lepsi z matematyki. Nauczycielka stypendystki Alina Kabała dodała, że chłopców jest więcej wśród finalistów olimpiad matematycznych.

Stypendyści otrzymają po 3,6 tys. zł w dwóch ratach.

Jest to już trzecia edycja programu, którego celem jest wsparcie uczniów, przejawiających szczególne uzdolnienia w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i technicznych. (PAP)

bEiKlTEd

agn/ ls/

bEiKlTEy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)