Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świętokrzyskie: Wyróżniono zasłużonych dla kultury

0
Podziel się

Angażujący się w odnowę kieleckich zabytków Grażyna i Stanisław Szrekowie,
regionalista Ponidzia Krzysztof Nurkowski i dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski
zostali odznaczeni przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

bEihdQth

Angażujący się w odnowę kieleckich zabytków Grażyna i Stanisław Szrekowie, regionalista Ponidzia Krzysztof Nurkowski i dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach Robert Kotowski zostali odznaczeni przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Wyróżnienia wręczyła w piątek w Kielcach wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba. Jak podkreśliła podczas uroczystości, odznaczenia są podziękowaniem tym, którzy pełnią obowiązki kustoszy ważnych miejsc - "kosztem własnego czasu i często własnych pieniędzy".

Stanisław i Grażyna Szrekowie otrzymali odznaki "Za opiekę nad zabytkami". Od wielu lat angażują się w działania dotyczące konserwacji zabytków w kraju (m.in. Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, klasztoru na Św. Krzyżu, zabytków Sandomierza), a także za granicą. Od 1984 r. pracują społecznie na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków cmentarnych w Kielcach, zapomnianych kieleckich monumentów i tablic oraz budowę nowych. Działają także na rzecz XVII-wiecznego klasztoru na Karczówce.

bEihdQtj

Pan Stanisław stoi na czele kieleckiego Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego, jest także prezesem Stowarzyszenia Genius Loci Karczówka. Odbierając odznaczenie podkreślał, że w podobny sposób powinno zostać wyróżnionych wiele osób, które w całym województwie świętokrzyskim pracują społecznie na rzecz ratowania zabytków.

Odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymał regionalista Ponidzia Krzysztof Nurkowski. Nauczyciel historii w gimnazjum w Cieszkowicach w powiecie kazimierskim, zainspirował uczniów do współpracy z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w ramach programu programu "Przywróćmy pamięć". Autor książki opisującej dzieje ziemiańskiej rodziny Bukowskich, wydał także dwa tomiki wierszy. Publikuje artykuły o tematyce historycznej w lokalnej prasie i w miesięcznikach kulturalnych; uczestniczy w pracach Kieleckich Dni Nauki.

Odznakę honorową przyznano dyrektorowi kieleckiego Muzeum Narodowego, Robertowi Kotowskiemu. Odbierze je wieczorem, podczas wernisażu nowej wystawy.

Sandomierzanin, jest autorem publikacji i artykułów związanych z nowoczesnymi metodami zarządzania w muzeum. Zainicjował powołanie nowego oddziału placówki - Muzeum Dialogu Kultur oraz zorganizowanie wielu wystaw w interesujących aranżacjach. Zmienił formułę edukacji muzealnej, łącząc wykłady, dyskusje i prelekcje z interaktywnymi prezentacjami oraz grami i zabawami dla dzieci. Zmiany przełożyły się na większe zainteresowanie zwiedzających kieleckim muzeum.

bEihdQtp

Wnioskodawcą wyróżnień był deputowany do Parlamentu Europejskiego, Bogusław Sonik. (PAP)

ban/ hes/

bEihdQtK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)