Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Wystawa o "ludowym feng shui"

0
Podziel się:

Magiczne sposoby przyciągania szczęścia i odpędzania zła stosowane na wsi
pokazuje wystawa "Ludowe feng shui. Magia w chłopskiej zagrodzie" prezentowana w Dworku Laszczyków
w Kielcach - siedzibie Muzeum Wsi Kieleckiej.

Magiczne sposoby przyciągania szczęścia i odpędzania zła stosowane na wsi pokazuje wystawa "Ludowe feng shui. Magia w chłopskiej zagrodzie" prezentowana w Dworku Laszczyków w Kielcach - siedzibie Muzeum Wsi Kieleckiej.

Wystawę przygotowali etnolodzy z Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Na kolorowych planszach zaprezentowali różne aspekty tradycyjnej duchowości: ludowe sposoby oswajania przestrzeni zagrody i domu, archetypy mitologiczne, jako źródło ludowej wizji świata, genezę wielu zwyczajów, obrzędów i przekonań obecnych do dziś w polskiej kulturze, język symboli.

W Kielcach wystawę zaaranżowano przy użyciu stosowanych w ludowej magii przedmiotów: wianków, ziół, palmy, podkowy, pająków z bibuły, świętych obrazów.

Jak opowiadał w poniedziałek na spotkaniu autorskim jeden z współtwórców wystawy Grzegorz Piaskowski, nadal w naszej kulturze istnieją przekonania pochodzące z ludowej magii. Przykładem jest zakaz witania się przez próg, który wywodzi się z wiary w to, że połączenie świata zewnętrznego z wewnętrznym grozi katastrofą. Etnolog powiedział o swoim spotkaniu z młodzieżą, która z przekonaniem opowiadała o pożarze ugaszonym dzięki soli poświęconej w dniu świętej Agaty.

Szczególnie istotne były w domu i zagrodzie miejsca kontaktu świata zewnętrznego z wewnętrznym. Dlatego furtka powinna była być zamknięta. Nad progiem wieszano krzyż, przy drzwiach - kropielnice ze święconą wodą i wianki z ziół, np. na Kurpiach z rozchodnika, żeby się ludzie nie rozchodzili czy z grzmotnika, by chronił chałupę od pioruna. W celach ochronnych okiennice malowano na niebiesko, bo to kolor nieba i Matki Bożej.

Kolor czerwony symbolizował natomiast ogień, oczyszczenie, energię i krew, czyli życie. Woźnice wyjeżdżając poza zagrodę chronili się czerwonymi wstążeczkami. Czerwone wstążki nadal wiązane są niemowlętom - mają "odwrócić złe oko". Podobnie znaczenie w chałupie spełniał ozdobny pająk, który miał odwracać uwagę czarownicy. Magiczne znaczenie miały też święte obrazy. Wieszane nad łóżkiem miały chronić domowników podczas snu, gdy dusze wyruszają w zaświaty. Wciąż wiesza się nad łóżkami dzieci obrazy aniołów, a w kuchni - karmiącej Matki Boskiej.

Magiczne znaczenie przypisywano roślinom i zwierzętom. Wiecznozielona choinka, a wcześniej podłaźniczka, symbolizowała moc życiową. Bocian miał szczególne znaczenie, bo zjadał żaby kojarzące się z czarownicami, miał czerwone nogi i dziób, przylatywał z nieba. Nadal na wielu wsiach ludzie dbają o to, by bociany zakładały w zagrodach swoje gniazda, gdyż - według wierzeń - chronią przed piorunem i przynoszą szczęście.

Wystawa była już prezentowana w Płocku, Warszawie i Rydze. (PAP)

agn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)