Notowania

świętokrzyskie
16.07.2010 08:02

Świętokrzyskie: XI Kuźnice Koneckie

Inscenizacja wizytacji Kuźnic przez Stanisława Staszica, prezentacja maszyny szyfrującej "Enigma" oraz koncerty i kiermasze odbędą się w weekend w Maleńcu i Sielpi (Świętokrzyskie) w ramach XI Kuźnic Koneckich.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Inscenizacja wizytacji Kuźnic przez Stanisława Staszica, prezentacja maszyny szyfrującej "Enigma" oraz koncerty i kiermasze odbędą się w weekend w Maleńcu i Sielpi (Świętokrzyskie) w ramach XI Kuźnic Koneckich. *

Celem plenerowej imprezy jest popularyzacja zabytków techniki Staropolskiego Okręgu Przemysłowego (SOP), położonych w okolicach Końskich. W Maleńcu można oglądać liczący ponad 200 lat zespół walcowni i gwoździarni, dziś zabytkowy zakład hutniczy. W Sielpi, w zespole walcowni i pudlingarni z pierwszej połowy XIX wieku, znajduje się m.in. największe w Polsce koło wodne, które służyło za urządzenie napędowe dla dawnej fabryki - dziś Muzeum Zagłębia Staropolskiego.

W sobotę w Maleńcu odbędzie się otwarcie świetlicy, która powstała dla lokalnej społeczności przy zakładzie hutniczym. Laureatom jedenastej edycji plebiscytu "Marka Konecka" - przedsiębiorczym mieszkańcom powiatu koneckiego - zostaną wręczone statuetki "Koła Wodnego". Na wieczór zaplanowano festyn i koncert.

W niedzielę w Sielpi będzie zaprezentowana inscenizacja historyczna - wizytacja Kuźnic przez Stanisława Staszica, inicjatora programu powołania Okręgu w 1815 roku. Jak powiedział PAP Dariusz Kowalski ze Starostwa Powiatowego w Końskich, w role postaci historycznych wcielą się m.in. starosta i wicestarosta konecki. "Wszystkie sceny przedstawione w rekonstrukcji będą odnosiły się do historycznych wydarzeń, które miały miejsce na Konecczyźnie" - zaznaczył.

Podczas imprezy będzie także pokazana maszyna szyfrująca "Enigma". Na kiermaszu swoje wyroby zaprezentują rzemieślnicy oraz lokalni artyści-plastycy. W ramach festynu "Kuj żelazo póki gorące" wystąpią m. in. zespoły Kakadu i Sweet Combo.

Honorowy patronat nad imprezą objęli: wojewoda świętokrzyski, marszałek województwa świętokrzyskiego oraz dyrektor Muzeum Techniki w Warszawie.(PAP)

ban/ hes/ mow/

Tagi: świętokrzyskie, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz