Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świętokrzyskie: Zlot na 100-lecie harcerstwa ziemi kieleckiej

0
Podziel się:

Prawie 900 osób bierze udział w trzydniowym zlocie ZHP Chorągwi Kieleckiej z
okazji 100-lecia harcerstwa w regionie świętokrzyskim. Od piątku zuchy i harcerze poznają czym jest
współczesne harcerstwo, seniorzy - wspominają.

Prawie 900 osób bierze udział w trzydniowym zlocie ZHP Chorągwi Kieleckiej z okazji 100-lecia harcerstwa w regionie świętokrzyskim. Od piątku zuchy i harcerze poznają czym jest współczesne harcerstwo, seniorzy - wspominają.

Baza zlotu znajduje się w Centrum Kulturowo-Archeologicznym w Nowej Słupi. Jak poinformowała PAP zastępca komendanta Chorągwi Kieleckiej Związku Harcerstwa Polskiego, harcmistrz Elżbieta Kubiec, w znajdującej się tam wiosce rzymskiej stoją już namioty dla ponad 600 harcerzy.

"W piątek mamy w planach turniej drużyn chorągwi, zawody Harcmenów, biegi terenowe i zawody wspinaczkowe. Zlot nie będzie mieć charakteru historycznej pogadanki. Będzie to trzydniowe spotkanie współczesnego harcerstwa, które ma wiekowe tradycje. Okazji do wspomnień będzie wiele" - powiedziała PAP Kubiec.

Wieczorem harcerze spotkają się przy tradycyjnym ognisku. Na sobotę komenda chorągwi zaplanowała kilka bloków zajęć, z których grupy zuchowe i harcerskie będą wybierać najciekawsze dla siebie. Są to m.in. prezentacje grup rekonstrukcyjnych, konferencje historyczne, harcerskie dymarki i gry na orientację.

Trzydniowe święto zakończą w niedzielę wspólne przejście gości zlotu Szlakiem Królewskim oraz modlitwa w Sanktuarium Krzyża Świętego za dawnych i współczesnych harcerzy związanych z ziemią kielecką.

Obecnie Chorągiew Kielecka Związku Harcerstwa Polskiego skupia 16 hufców, w których jest 3,2 tys. zuchów i harcerzy. Pierwsza drużyna w regionie powstała jesienią 1912 r. w Kieleckiej Szkole Handlowej Męskiej. W czasie obydwu wojen światowych harcerze uczestniczyli w akcjach zbrojnych, nieśli pomoc medyczną, organizowali konspiracyjne zloty przy krzyżu powstańców na kieleckiej Bruszni.

W latach powojennych świętokrzyskie harcerstwo podjęło pierwsze działania - organizację obozów dla dzieci - już w 1945 roku. Okresem rozwoju ruchu w regionie były lata 70. W tym czasie kielecka chorągiew przyjęła imię Stefana Żeromskiego, pisarza pochodzącego z ziemi świętokrzyskiej. Również wtedy powstał kultowy już zespół "Wołosatki" do dziś propagujący piosenkę harcerską i turystyczną.

Znanym w całej Polsce przedsięwzięciem kieleckiej chorągwi jest Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej, mający już 39-letnią tradycję. W tym roku gościło na nim 1700 harcerzy i skautów nie tylko z Polski. (PAP)

and/ as/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)