Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świętokrzyskie zmniejsza nierówności w edukacji przedszkolnej

0
Podziel się

Trzy tysiące świętokrzyskich dzieci obejmie w tym roku program zmniejszania
nierówności w dostępie do edukacji przedszkolnej. Na rozwój sieci przedszkoli 21 mln zł wyłoży UE.
Umowy na realizację 25 projektów w tej dziedzinie podpisano w czwartek w Chęcinach.

bEgleEUR

Trzy tysiące świętokrzyskich dzieci obejmie w tym roku program zmniejszania nierówności w dostępie do edukacji przedszkolnej. Na rozwój sieci przedszkoli 21 mln zł wyłoży UE. Umowy na realizację 25 projektów w tej dziedzinie podpisano w czwartek w Chęcinach.

Jak zapowiedział członek zarządu województwa świętokrzyskiego, Zdzisław Wrzałka, dzięki środkom rozdzielonym w ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki przez najbliższe dwa lata tworzone będą w Świętokrzyskiem nowe przedszkola i rozwijane już istniejące.

Beneficjentami programu zostaną głównie środowiska wiejskie - "białe plamy" na regionalnej mapie przedszkoli. Oprócz opieki pedagogicznej zapewni się tam przedszkolakom różnego rodzaju zajęcia dodatkowe - m.in. naukę angielskiego, rytmiki, pływania, gry na keyboardzie, posługiwania się komputerem. Z kolei rodzice będą mogli skorzystać z porad logopedy i pedagoga.

bEgleEUT

Najwyżej oceniony w konkursie projekt "Europejskie przedszkola w gminie Łagów" - przygotowany przez kieleckie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wychowawców - otrzymał 1,84 mln zł dofinansowania. Przewiduje on otoczenie opieką ponad stu dzieci w Zbelutce Starej, Lechówku, Piotrowie i Czyżowie. Dla ich rodziców zostaną zorganizowane specjalnie warsztaty psychologiczne.

Dzięki unijnym pieniądzom, zainteresowane placówki przedszkolne będą również mogły wyposażyć się w nowoczesne zabawki edukacyjne, materiały dydaktyczne i sprzęt audiowizualny.

O unijne dofinansowanie rywalizowały w województwie 93 projekty. Wśród propozycji, które uzyskały najwyższe uznanie komisji konkursowej, znalazły się pomysły autorów m.in. z gmin: Gowarczów, Mniów, Oblęgorek, Masłów, Iwaniska, Pierzchnica, Szczecno i Chęciny.

W Świętokrzyskiem do przedszkoli uczęszcza niespełna połowa dzieci w wieku przedszkolnym, tymczasem średnia europejska to ponad 90 procent. W latach 2008-2009 za pieniądze uzyskane z programu Kapitał Ludzki opieką przedszkolną zostało objętych w regionie dodatkowo ponad pięć tysięcy maluchów.(PAP)

bEgleEUZ

mch/ hes/ mag/

bEgleEVu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)