Notowania

wojna w libii
23.08.2011 06:49

Syn Kaddafiego jednak wolny. Powstańcy "w pułapce"?

Syn libijskiego dyktatora, Saif al-Islam, nie znajduje się w rękach powstańców, jak podawano wcześniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Syn libijskiego dyktatora Muammara Kadafiego, Saif al-Islam, nie znajduje się w rękach powstańców, jak podawano wcześniej - informują BBC i CNN. - _ Kontrolujemy Trypolis, powstańcy dali się zwabić w pułapkę _- powiedział.

39-letni Saif al-Islam pojawił się przed hotelem _ Rixos _, w konwoju uzbrojonych land cruiserów. Na nagraniu wymachuje pięściami, uśmiecha się, pozdrawia tłum, ściskając dłonie swoich zwolenników przez hotelem, a także układa palce na znak _ V _, symbolu zwycięstwa.

Wcześniej uzbrojeni strażnicy popierający Kadafiego zabrali małą grupę dziennikarzy do rezydencji w Bab Al-Azizija, gdzie spotkali się z Saifem. Wrócili do hotelu w jego towarzystwie, gdzie syn dyktatora przemówił do dziennikarzy._ - Jestem tu, by rozproszyć plotki _ - powiedział.

Syn Kadafiego podkreślił, że zarówno jego ojciec jak i reszta rodziny są w Trypolisie. Na pytanie jednego z dziennikarzy, czy jego ojciec jest bezpieczny i przebywa w stolicy, odpowiedział: _ Oczywiście _. Trypolis _ jest pod naszą kontrolą _, powstańcy dali się _ zwabić w pułapkę _ - dodał.

Rebelianci jadą na Trypolis. Zobacz reportaż AlJazeera English (ang.):

Powstańcza Tymczasowa Rada Narodowa nie wystosowała dotąd oświadczenia w związku z ostatnimi zdarzeniami. W niedzielę Rada ogłosiła, że Saif al-Islam Kadafi został pojmany przez siły powstańcze.

W wywiadzie dla CNN libijski ambasador w USA i przedstawiciel Rady Ali Sulejman Aujali powiedział, że inny syn Kadafiego, Mohammed, zbiegł od powstańców. Okoliczności ucieczki pozostają niejasne.

Korespondent stacji CNN przyznał, że trudno jest określić, ile procentowo powierzchni Trypolisu rzeczywiście kontrolują powstańcy. Wcześniej mówiono o 85-90 proc

NATO bombarduje siedzibę dyktatora

Samoloty NATO prowadzą ostrzał siedziby dyktatora Muammara Kadafiego w stolicy Libii, Trypolisie, we wtorek na ranem - podała telewizja Al-Arabija, powołując się na relacje powstańców, którzy twierdzą, że słyszeli odgłosy ataku.

Jak donosi stacja, z terenów rezydencji w dzielnicy Bab Al-Azizija dochodzą odgłosy ciężkich eksplozji i strzały.

Nie wiadomo, gdzie przebywa Muammar Kadafi, jednak jako jako jedno z możliwych miejsc jego pobytu wskazuje się system bunkrów pod rezydencją.

Pod kontrolą sił lojalnych wobec Kadafiego pozostaje obecnie ok. 20 procent powierzchni Trypolisu, w tym atakowany właśnie kompleks.

Kaddafi kontratakuje. Wystrzelili rakiety Scud

- Siły libijskiego reżimu wystrzeliły trzy rakiety balistyczne typu Scud c Syrty, miasta rodzinnego dyktatora, w kierunku Misraty - poinformowało NATO.

Według wstępnych doniesień rakiety prawdopodobnie wylądowały w morzu lub na wybrzeżu - podał Sojusz dodając, że nie ma doniesień o ofiarach czy zniszczeniach.

_ - Potwierdzamy doniesienia na temat wystrzelenia w poniedziałek wieczorem trzech pocisków ziemia-ziemia _ - powiedział przedstawiciel Sojuszu.

Wcześniej telewizja Al-Dżazira podawała, że NATO zestrzeliło jedną rakietę typu Scud, wystrzeloną z okolic Syrty, jednak Sojusz nie odniósł się do tych doniesień.

Siły lojalne wobec dyktatora poprzednią rakietę tego typu wystrzeliły w kierunku pozycji powstańczych w połowie sierpnia. Scud rozbił się wtedy na pustyni, nie wyrządzając szkód.

Wciąż nie wiadomo, gdzie przebywa Muammar Kadafi. Nie był widziany publicznie od 12 czerwca, kiedy spotkał się z prezydentem Międzynarodowej Federacji Szachowej, Kirsanem Ilumżynowem. Kolejne wystąpienia były jedynie transmitowane przez radio. W ostatnim z nich, wczoraj w nocy, Kadafi powiedział, że wciąż jest w Trypolisie. Nie jest pewne, czy nagranie było faktycznie emitowane z otoczonej stolicy.

Czytaj więcej o ostatnich wydarzeniach w Libii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t154948.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/koniec;kaddafiego;synowie;dyktatora;pojmani,121,0,894841.html) Czołgi dyktatora uderzyły. Walczą z nimi polską bronią Prawie cały Trypolis w rękach rebeliantów. Dwaj synowie Kaddafiego w niewoli, ale sam dyktator ciągle nieuchwytny. Z kolei libijski premier uciekł na Dżerbę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t154773.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/libia;szef;powstancow;obawia;sie;masakry;w;obleganym;trypolisie,62,0,893246.html) Bitwa o Trypolis będzie jatką. Chyba, że... Szef libijskich powstańców ocenił na łamach dziennika Aszark al-Awsat, że wokół Trypolisu, bastionu sił lojalnych wobec Muammara Kaddafiego, zaciska się pętla. Jak dodał, obawia się masakry w stolicy Libii, ponieważ lojaliści nie chcą opuścić miasta.
Tagi: wojna w libii, kaddafi, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz