Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Synaj może stać się bazą dla terrorystów

0
Podziel się

Izrael wzywa swoich obywateli do natychmiastowego opuszczenia półwyspu.

Synaj może stać się bazą dla terrorystów
(Vadim Lavrusik/CC/Flickr)
bDBuSXph

Izrael wzywa swoich obywateli do natychmiastowego opuszczenia półwyspu. W ostatnich dniach masowo synajskie posterunki opuszczali *egipscy policjanci *- po serii zbrojnych ataków ze strony Beduinów.

Tel Awiw już dwa tygodnie temu obawiał się takiego rozwoju sytuacji. Z tego powodu pozwolił egipskiej armii na rozmieszczenie 800 żołnierzy w Szarm asz-Szajch i Refah, choć - zgodnie z traktatem pokojowym między dwoma krajami - półwysep powinien pozostawać strefą zdemilitaryzowaną.

Już dużo wcześniej Egipt miał poważne problemy z utrzymywaniem kontroli nad obszarami, na których dominują Beduini. Na Synaju operowały też zbrojne grupy palestyńskie, m.in. Hamasu i Islamskiego Dżihadu, dokonując ataków rakietowych na Izrael.

bDBuSXpj

_ - Synaj jest znany jako obszar bezprawia, ale teraz jest poważne ryzyko, że będzie on wielkim zagrożeniem dla Izraela, jeśli Egipt szybko nie odzyska kontroli nad półwyspem _ - twierdzi wysoki przedstawiciel izraelskiego resortu obrony. Izrael obawia się przede wszystkim, że Hamas wykorzysta sytuację i rozpocznie systematyczne ataki wzdłuż 240-kilometrowej granicy egipsko-izraelskiej.

Najbardziej zagrożony jest Ejlat, izraelski kurort nad Morzem Czerwonym. Władze Izraela obawiają się też, że Hamas przemyca z Egiptu do kontrolowanej przez siebie Strefy Gazy znacznie więcej niż dotąd broni i materiałów wybuchowych.

O tych zagrożeniach rozmawiali w ostatnio m.in. ustępujący ze stanowiska szef sztabu izraelskich sił zbrojnych Gabi Aszkenazi i jego amerykański odpowiednik Michael Mullen.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t130945.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wybuch;nie;uszkodzil;gazociagu;na;plw;synaj,91,0,766555.html) Wybuch nie uszkodził gazociągu na Płw. Synaj Wybuch mógł nie być wymierzony w rurociąg dostarczający gaz do Izraela. Gazociąg zamknięto jedynie prewencyjnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t130575.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/9;mld;dolarow;rocznie;za;spokoj;na;bliskim;wschodzie;oplacilo;sie,31,0,763935.html) 9 mld dolarów rocznie za spokój na Bliskim Wschodzie. Opłaciło się Amerykanie najhojniej wspierają dyktatury w regionie. Ale i tak są bezradni wobec _ zimy ludów _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t103690.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chwala;sie;rozbiciem;siatki;szpiegowskiej,93,0,750685.html) Chwalą się rozbiciem siatki szpiegowskiej W Iranie zatrzymano osoby powiązane z izraelskimi służbami wywiadowczymi.
bDBuSXpp
bDBuSXpK
Źródło:
KOMENTARZE
(0)