Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Syntonia - koncert Mariusza Bogdanowicza w Kalinowym Sercu

0
Podziel się:

Koncert kwartetu Mariusza Bogdanowicza, znanego muzyka jazzowego,
kompozytora i aranżera odbędzie się w niedzielę 13 października w Kalinowym Sercu na warszawskim
Żoliborzu. To miejsce z klimatem i pasuje do jazzu, który lubiła Kalina Jędrusik - powiedział lider
zespołu.

bEsgCLtx

Koncert kwartetu Mariusza Bogdanowicza, znanego muzyka jazzowego, kompozytora i aranżera odbędzie się w niedzielę 13 października w Kalinowym Sercu na warszawskim Żoliborzu. To miejsce z klimatem i pasuje do jazzu, który lubiła Kalina Jędrusik - powiedział lider zespołu.

"Syntonia to po grecku znaczy współbrzmienie i określa sposób odnoszenia się do ludzi, charakteryzujący się chęcią do nawiązywania kontaktu emocjonalnego i poczuciem bliskości z nimi. I to staram się wyrazić w mojej muzyce - powiedział PAP Mariusz Bogdanowicz. - Jest ona bardzo osobista, o wyeksponowanej melodyce i mocnym ładunku emocjonalnym. Jest wyrazem moich ambicji i poszukiwań, ale zarazem komunikatywna".

"W muzyce współczesnej, także w jazzie, pojawia się obecnie wiele skomplikowanych struktur, perfekcyjnych złożonych układów, które nie zawsze są przyjazne słuchaczom. W moich kompozycjach, obecnych na płycie i które wykonamy podczas koncertu jest wiele przestrzeni, harmonii i spokoju - mówił Bogdanowicz. - W dzisiejszym świecie jest tyle zgiełku, drażniących spraw, napięć, które trudno znieść, że muzyka powinna wyciszać i koić. I taka chyba jest moja "Syntonia".

bEsgCLtz

Muzyka kwartetu Bogdanowicza to przede wszystkim kompozycje lidera. Jak on sam podkreśla, są to "brzmienia uniwersalne, adresowane do każdego wrażliwego odbiorcy, bez względu na preferencje stylistyczne".

Kontrabasiście, i kompozytorowi towarzyszyć będzie podczas koncertu zespół: Adam Wendt na saksofonach, Sebastian Frankiewicz na perkusji oraz Miłosz Wośko na fortepianie. W tym składzie nagrali też płytę "Syntonia".

Obecny kwartet - jak zaznacza lider - jest kontynuacją poprzednich formacji: Confiteor Song, Back to the Bass. Zespół ma na swoim koncie koncerty w klubach i na festiwalach (Jazz Jamboree, Warsaw Summer Jazz Days, Gdynia Summer Jazz Days, Pomorska Jesień Jazzowa, Jazz nad Odrą, Festiwal Kultury Europy Środkowej w Londynie, Corso Pononia w Rzymie) oraz nagrania telewizyjne i radiowe. Ciekawostką jest, że z kwartetem wystąpił w 1993 r., podczas workshopu w klubie Akwarium, legendarny perkusista zespołów Yes i Kign Crimson - Bill Brufford.

Koncert "Syntonia" kwartetu Bogdanowicza odbędzie się w najbliższą niedzielę, 13 października w Galerii Kalinowe Serce, znajdującej się na Żoliborzu. Jest to salon kulturalny, miejsce spotkań, klub, antykwariat, herbaciarnia, kawiarnia, scena kameralna, którego patronką jest Kalina Jędrusik, która mieszkała na Żoliborzu przez 20 lat.

bEsgCLtF

Placówka działa pod auspicjami Fundacji Artystycznej im. Kaliny Jędrusik, która została założona w grudniu 2008 r.. Celem Fundacji jest wspieranie i promowanie twórczości młodych, zdolnych artystów, a także pielęgnowanie pamięci o Kalinie Jędrusik.

Kalinowe Serce utrzymane w tonacji szaro-zielono-złotej, z pianinem, które było własnością Kaliny, z małymi stolikami, stylowymi lampami, starą porcelaną, stanowi pełną klimatu przestrzeń. Miejsce to ma skupiać mieszkańców Żoliborza, i nie tylko, podczas wieczorów autorskich, wystaw, małych form teatralnych, kameralnych recitali.

Mariusz Bogdanowicz (ur. 1960 r.) jest kontrabasistą, kompozytorem, producentem muzycznym. Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 1991 roku prowadzi swoje zespoły. Nagrał dwie autorskie płyty: "Back to the Bass" (1995) oraz "Confiteor Song" (2001). Bierze udział we wszystkich projektach Włodzimierza Nahornego i Janusza Strobla. Współpracował m.in. z Wojciechem Karolakiem, Andrzejem Jagodzińskim, Sławomirem Kulpowiczem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Preisnerem, Jarosławem Śmietaną, Wiesławem Pieregorólką, Jackiem Kaczmarskim, Billem Molenhofem. Zajmuje się także muzykę filmową i teatralną. Skomponował m.in. muzykę do spektaklu "Idź w noc Margot" (premiera 2010 Kompania Teatr, Lublin). Jest kierownikiem muzycznym spektaklu "Być jak Frank Sinatra", (premiera styczeń 2012, teatr Rampa, Warszawa). Od 2006 prowadzi klasę kontrabasu, gitary basowej i zespoły instrumentalne na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. (PAP)

abe/ ls/

bEsgCLua
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)