Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syria niespokojna. Rebelianci z Al-Kusajr błagają o pomoc

0
Podziel się:

Syryjscy rebelianci twierdzą, że nie są w stanie ewakuować setek rannych z tego miasta przy granicy z Libanem.

Syria niespokojna. Rebelianci z Al-Kusajr błagają o pomoc
(Polaris/East News)

Syryjscy rebelianci z oblężonego przez armię rządową i bojowników Hezbollahu miasta Al-Kusajr zaapelowali o pomoc lekarską i wojskową. Twierdzą, że nie są w stanie ewakuować setek rannych z tego miasta przy granicy z Libanem.

Siły rządowe prezydenta Baszara el-Asada wraz z setkami bojowników szyickiej organizacji Hezbollah 19 maja rozpoczęły ofensywę na 25-tysięczne Al-Kusajr.

- _ W Al-Kusajr mamy 700 rannych. Stu z nich podawany jest tlen. Miasto jest otoczone i w żaden sposób nie można do niego dostarczyć pomocy lekarskiej _ - powiedział przebywający na miejscu działacz opozycyjny Malek Ammar, cytowany przez agencję Reutera.

Prośby o pomoc rebelianci z Al-Kusajr umieścili w mediach społecznościowych. W jednym z komunikatów ostrzegają, że jeśli wsparcie nie nadejdzie w najbliższych dniach, miasto może przestać istnieć. Twierdzą, że na Al-Kusajr spada ok. 50 pocisków na godzinę.

Oddziały rebeliantów z różnych części Syrii od wielu dni informują o wysyłaniu do Al-Kusajr swych bojowników. Jednak będący na miejscu opozycjoniści twierdzą, że nie weszli oni do miasta. Z nagrań wideo umieszczonych w internecie wynika, że mogli dotrzeć najwyżej na przedmieścia.

- _ Potrzebujemy natychmiastowej interwencji oddziałów z zewnątrz. Nie dostaliśmy żadnych zapasów. Konieczne jest też umożliwienie ewakuowania rannych cywilów _ - napisał na Facebooku lekarz Ahmad Bakar, który pracuje w szpitalu w pobliżu Al-Kusajr.

W oświadczeniu Syryjska Koalicja Narodowa wezwała Czerwony Krzyż i Czerwony Półksiężyc do jak najszybszego wejścia do Al-Kusajr w celu przeniesienia rannych w inne miejsca.

W rezultacie zajęcia w środę lotniska w ad-Dabie siły rządowe kontrolują wszystkie drogi wiodące do Al-Kusajr, które ma strategiczne znaczenie zarówno dla reżimu, jak i powstańców. Wojska wierne prezydentowi Asadowi mogą teraz przypuścić ofensywę z każdego kierunku przeciw powstańcom, którzy zajmują już tylko mały fragment miasta.

Hezbollah już jesienią 2012 roku zaangażował się w konflikt w Syrii; ugrupowanie to, które od dawna ma bliskie związki z Iranem, uznawane jest przez USA i kilka innych krajów za organizację terrorystyczną.

Konflikt zbrojny trwa w tym kraju od marca 2011 roku. Obrońcy praw człowieka szacują, że zginęło w nim co najmniej 94 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Już blisko milion osób ofiarami tej wojny Wojna ma wpływ na każdy aspekt życia osób, które znalazły się w rejonie działań zbrojnych.
W tym kraju prawa człowieka nie istnieją Wysoka komisarz ONZ do spraw uchodźców Navi Pillay oświadczyła dzisiaj, że Rada Bezpieczeństwa ONZ nie stanęła na wysokości zdania w kwestii Syrii.
On nie ma złudzeń, wojna w Syrii potrwa... Zdaniem sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna, militarne rozwiązanie konfliktu w Syrii jest niemożliwe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)