Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
22.12.2011 03:45

Syria: Opozycja wzywa ONZ i Ligę Arabską do działania

Podziel się
Dodaj komentarz
(Roosewelt Pinheiro/Abr/CC/Wikipedia)

*Syryjska Rada Narodowa, główna organizacja syryjskiej opozycji, wezwała do zwołania nadzwyczajnych posiedzeń Rady Bezpieczeństwa ONZ I Ligi Arabskiej w celu przedyskutowania nasilającej się fali przemocy. Według opozycji, syryjskie wojsko zabiło od początku tygodnia około 250 osób w operacji prowadzonej w prowincji Idlib w północno-zachodniej części kraju. *

Opozycjoniści oskarżyli syryjskie władze o prowadzenie tam _ zorganizowanej masakry _. Rzecznik sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna oświadczył, że jest on _ głęboko przejęty eskalacją kryzysu w Syrii i wzrastającą liczą ofiar śmiertelnych _. Ban Ki Mun wezwał prezydenta Baszara Asada do _ pełnej współpracy _ w realizacji planu uregulowania kryzysu zaproponowanego przez Ligę Arabską. W czwartek oczekiwani są w Syrii obserwatorzy tej organizacji.

Według ONZ, od początku wystąpień zwolenników demokratyzacji w marcu br. zginęło w Syrii ponad 5 tys. osób, ale zdaniem opozycji liczba

Rzecznik Białego Domu Jay Carney oświadczył, że Asad _ jaskrawo naruszył _ poprzednie obietnice położenia kresu fali przemocy.

Do ostatniej fali krwawych represji wojska i policji doszło w rejonie Dżabal al-Zawija, położonym niedaleko granicy z Turcją.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie poinformowało w środę, że dzień wcześniej doszło do _ masakry _ we wsi Kafr Eid, ponad 330 km na północ od Damaszku. Według tej organizacji _ dziesiątki cywilów _ zostały tam okrążone przez armię.

Mimo narastającej presji na Damaszek syryjska armia przystąpiła do wojskowych manewrów morskich i powietrznych - po raz drugi w ciągu miesiąca. Celem manewrów jest przetestowanie własnych możliwości na wypadek _ jakiejkolwiek napaści na ojczystą ziemię _ - podała oficjalna agencja SANA. (PAP)

jm/

int. arch

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz