Notowania

zamieszki w syrii
28.03.2011 14:03

Syria: Prezydent zniesie stan wyjątkowy?

Prezydent Baszar el-Asad ogłosi ważne decyzje, które zadowolą naród syryjski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Wiceprezydent Syrii Faruk esz-Szaraa zapowiedział dziś, że w ciągu dwóch najbliższych dni prezydent Baszar el-Asad ogłosi ważne decyzje, które _ zadowolą naród syryjski _. Eksperci przypuszczają, że chodzi o zniesienie stanu wyjątkowego.

Szraa wypowiedział się na ten temat w telewizji al-Manar libańskiego Hezbollahu, ale nie podał żadnych konkretów.

Wczoraj agencja dpa informowała, powołując się na niewymienionego z nazwiska przedstawiciela rządu Syrii, że władze tego kraju zniosły obowiązujący od 48 lat stan wyjątkowy. Na razie z Damaszku nie dotarło jednak oficjalne potwierdzenie.

Prezydent Asad 11 lat temu przejął władzę po ojcu. Odrzuca apele o swobody polityczne, więzi krytyków reżimu i siłą tłumi demonstracje. W ostatnich starciach zginęło już kilkadziesiąt osób.

Zniesienie stanu wyjątkowego, wprowadzonego 8 marca 1963 roku, gdy do władzy doszła partia Baas, jest jednym z głównych żądań syryjskich demonstrantów, którzy od połowy marca domagają się reform politycznych i praw obywatelskich.

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył dziś, że władze Syrii pracują nad reformami, w tym nad zniesieniem stanu wyjątkowego i ograniczeń, dotyczących działalności partii politycznych.

Erdogan ujawnił, że rozmawiał z Asadem dwukrotnie w ciągu minionych trzech dni i doradzał mu _ reformatorskie, pozytywne podejście do apeli narodu _. _ Nie usłyszałem w odpowiedzi "nie" _ - powiedział turecki premier.

Agencja Associated Press pisze, nie powołując się na żadne konkretne źródło, że oczekuje się, iż Asad ogłosi zniesienie stanu wyjątkowego jutro.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t136014.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/syria;to;nie;libia;stany;nie;pomoga,106,0,801642.html) Syria to nie Libia, Stany nie pomogą Waszyngton potępia przemoc stosowaną przez władze w Damaszku, ale nie zamierza interweniować.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/199/t136135.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/konflikt;w;syrii;zaostrza;sie;plonie;siedziba;partii;baas,65,0,801345.html) Konflikt w Syrii zaostrza się. Płonie siedziba partii Baas Syryjczycy biorą udział w pogrzebach zabitych podczas zamieszek demonstrantów, a potem wychodzą na ulice.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/196/t136132.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/powstanie;w;syrii;zaczyna;sie;na;facebooku,201,0,801225.html) Powstanie w Syrii zaczyna się na Facebooku Na popularnym portalu społecznościowym obywatele nawołują do wyjścia na ulice.
Tagi: zamieszki w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz