Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Syria: Rebelianci rozstrzelani przez bojowników Al-Kaidy

0
Podziel się:

Bojownicy powiązani z Al-Kaidą rozstrzelali w Syrii dowódcę
rywalizującej z nimi grupy rebeliantów i sześciu jego żołnierzy - poinformowało w czwartek
Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Nagranie z egzekucji zostało opublikowane w internecie.

bEEaVepx

Bojownicy powiązani z Al-Kaidą rozstrzelali w Syrii dowódcę rywalizującej z nimi grupy rebeliantów i sześciu jego żołnierzy - poinformowało w czwartek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Nagranie z egzekucji zostało opublikowane w internecie.

Zdaniem organizacji, która ma siedzibę w Londynie, za rozstrzelanie rebeliantów odpowiada powiązane z Al-Kaidą Państwo Islamskie w Iraku i Lewancie (ISIL). Z informacji Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka wynika, że egzekucji dokonano w mieście Atarib, w prowincji Idlib.

Na opublikowanym nagraniu widać zamaskowanych i uzbrojonych mężczyzn, a także baner ISIL. Islamiści identyfikują swych jeńców jako członków brygady Ghurabaa al-Szam, umiarkowanych islamistów, którzy jako jedni z pierwszych walczyli przeciwko władzy w Syrii. Wśród nich znajdował się Hassan Dżazera - dowódca oddziału.

bEEaVepz

"Hassan Dżazera jest najbardziej skorumpowanym, największym złodziejem" - podkreśla na nagraniu jeden z islamistów przemawiając do tłumu zgromadzonych na egzekucji mężczyzn.

Zamaskowany islamista podkreślił, że ludzie Dżazery zostali oskarżeni o uprowadzenia i skazani przez sąd religijny sprawowany przez ISIL.

W maju br. grupa islamskich rebeliantów wystąpiła przeciwko Ghurabaa al-Szam. Osią sporu były różnice zdań ws. podziału łupów i kontrolowanych terytoriów. 100-osobowy oddział Dżazery był pozostałością większej jednostki, która liczyła około 2 tysięcy bojowników. Z informacji Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka wynika, że do zatrzymania przywódcy grupy i jego ludzi doszło w październiku.

ISIL to organizacja stworzona przez szefa Al-Kaidy w Iraku Abu Bakra al-Bagdadiego. Syryjscy bojownicy oskarżają ISIL o atakowanie rebeliantów i cywilów, zwłaszcza o uprowadzenia i publiczne egzekucje na kontrolowanych przez tę organizację terenach.(PAP)

bEEaVepF

lm/ ro/

15163452

bEEaVeqa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)