Notowania

wiadomości
15.04.2012 18:16

Syria: Rozejm coraz bardziej kruchy

Obowiązujące od czwartku w Syrii zawieszenie broni stawało się w niedzielę coraz bardziej zagrożone - napisał Reuters, wskazując na zapowiedzianą przez rząd syryjski rozprawę z falą "ataków terrorystycznych" i ostrzał artyleryjski miasta Hims.

Podziel się
Dodaj komentarz

Obowiązujące od czwartku w Syrii zawieszenie broni stawało się w niedzielę coraz bardziej zagrożone - napisał Reuters, wskazując na zapowiedzianą przez rząd syryjski rozprawę z falą "ataków terrorystycznych" i ostrzał artyleryjski miasta Hims.

W niedzielę wieczorem oczekiwany jest przylot do Syrii pierwszych oenzetowskich obserwatorów, mających monitorować zawieszenie broni. Rada Bezpieczeństwa ONZ uchwaliła w sobotę rezolucję, aprobującą wysłanie do 30 nieuzbrojonych obserwatorów wojskowych. Ci pierwsi obserwatorzy mają zostać rozmieszczeni w poniedziałek. Wkrótce przybędą kolejni, a docelowo planowane jest zorganizowanie misji z udziałem 250 obserwatorów.

"Pierwsza ekipa sześciu oenzetowskich obserwatorów przybywa dziś wieczorem, jutro będą już w błękitnych hełmach w terenie" - powiedział w niedzielę rzecznik specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii, byłego sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana. Dodał, że tych sześciu obserwatorów, dowodzonych przez marokańskiego pułkownika, przybędzie do Syrii z Nowego Jorku.

Obserwatorzy mają monitorować zawieszenie broni między siłami rządowymi i rebeliantami, a także wycofywanie wojsk z miast. Rozejm i wycofanie żołnierzy z miast syryjskich to elementy sześciopunktowego planu Annana. Plan ten zaakceptował zarówno rząd w Damaszku jak i syryjska opozycja.

RB ONZ wezwała Syrię do zagwarantowania bezpieczeństwa oraz zapewnienia pełnej swobody poruszania się i nawiązywania kontaktów oenzetowskiej ekipie. Nieuzbrojeni eksperci oenzetowscy mają nawiązać kontakt ze wszystkimi stronami konfliktu.

Rząd syryjski oświadczył w niedzielę, że z zadowoleniem wita oenzetowskich obserwatorów. Rzeczniczka rządu i doradczyni prezydenta Baszara el-Asada, Buthaina Szasaban, zastrzegła jednak, że władze syryjskie nie będą mogły wziąć odpowiedzialności za bezpieczeństwo tych obserwatorów, jeśli nie będą włączone we "wszystkie działania w terenie".

Szaaban podkreśliła też, że liczba obserwatorów może wzrosnąć do 250, ale rząd syryjski zastrzega sobie prawo do "wyrażania lub niewyrażania zgody" na obserwatorów w zależności od ich narodowości. Nie podała konkretów.

Syryjska opozycja informuje, że Hims - jeden z bastionów rebelii przeciwko Asadowi - był w niedzielę ostrzeliwany przez siły reżimowe "z częstotliwością jednego pocisku na minutę". Wcześniej mówiono nawet o sześciu pociskach na minutę.

Szef Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka Rami Abdel Rahman podał, że do starć miedzy siłami reżimu i opozycji doszło w nocy z soboty na niedzielę także w Aleppo, największym syryjskim mieście, położonym na północnym zachodzie kraju.

"Mieszkańcy mówią, że słyszeli odgłosy wybuchów i strzały po tym, jak powstańcy zaatakowali komisariat i starli się z policją" - powiedział.

Władze syryjskie zapowiadają powstrzymanie "grup terrorystycznych" przed kontynuowaniem "przestępczych aktów i zabijaniem cywilów". Poinformowała o tym państwowa telewizja, powołując się na źródło w siłach bezpieczeństwa. Reuters pisze, że w tej sytuacji utrzymanie się zawieszenia broni wydaje się coraz bardziej wątpliwe.

Antyreżimowa rewolta trwa w Syrii od ponad roku; według szacunków ONZ dotychczas pochłonęła około 9 tys. ofiar śmiertelnych. (PAP)

az/ ap/

11208796 11208865 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz