Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syria: Szef obserwatorów ONZ potępia przemoc w Huli

0
Podziel się:

Szef misji obserwacyjnej ONZ w Syrii generał Robert Mood potępił w
sobotę "brutalną tragedię" w syryjskim mieście Hula, gdzie według obserwatorów zginęło ponad 90
osób, w tym ok. 30 dzieci poniżej 10. roku życia. Opozycja przypisuje tę masakrom siłom reżimowym.

Szef misji obserwacyjnej ONZ w Syrii generał Robert Mood potępił w sobotę "brutalną tragedię" w syryjskim mieście Hula, gdzie według obserwatorów zginęło ponad 90 osób, w tym ok. 30 dzieci poniżej 10. roku życia. Opozycja przypisuje tę masakrom siłom reżimowym.

"Obserwatorzy wojskowi i cywilni, którzy rano udali się do Huli, naliczyli ponad 32 dzieci i ponad 60 zabitych dorosłych" - oświadczył norweski generał. Podkreślił, że "w najmocniejszych słowach potępia brutalną tragedię".

Od piątku region jest bombardowany, o co przeciwnicy reżimu prezydenta Baszara el-Asada oskarżają podległe mu siły.

Jak dodał Mood, "obserwatorzy potwierdzili, że doszło do ostrzału artyleryjskiego". "Ci, którzy odpowiedzieli, i ci, którzy dokonali tego godnego ubolewania aktu, powinni być osądzeni, kimkolwiek są" - zaznaczył na konferencji prasowej w Damaszku. "Zabójstwa niewinnych dzieci i cywilów muszą się skończyć" - apelował.

W wydanym oświadczeniu "zaapelował do syryjskiego rządu, by nie używał więcej broni ciężkiej i wezwał wszystkie strony konfliktu do powstrzymania się od przemocy w każdej postaci".

Generał Mood ostrzegł także, że "przemoc stosowana dla własnych celów może spowodować niestabilność i doprowadzić kraj do wojny domowej". Obserwatorzy w Syrii mają monitorować przestrzeganie rozejmu obowiązującego teoretycznie od 12 kwietnia.

Wkrótce po masakrze w Huli, 25 km na północny zachód od Hims, Wolna Armia Syryjska (WAS), składająca się głównie z dezerterów z rządowej armii, zaapelowała do "zaprzyjaźnionych krajów" o zaatakowanie z powietrza sił Asada. WAS oceniła, że w obliczu przemocy nie wiąże jej już plan międzynarodowego mediatora Kofiego Annana, o ile ONZ nie podejmie natychmiast działań w celu ochrony cywilów.

Plan pokojowy Annana przewidywał, poza wysłaniem do Syrii międzynarodowych obserwatorów, m.in. wycofanie wojsk i broni ciężkiej z miast oraz dialog między reżimem i jego przeciwnikami.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka od początku rewolty w Syrii w marcu 2011 roku zginęło ponad 12,6 tys. ludzi - w większości cywilów zabitych przez siły reżimowe. (PAP)

ksaj/ ap/

11497726 11497667

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)