Notowania

wojna w syrii
17.12.2012 17:30

Syria w ogniu walk. Minister ostrzega Palestyńczyków

Szef syryjskiej dyplomacji Walid el-Mualim powiedział, że uchodźcy palestyńscy z obozu Jarmuk, na południu Damaszku, nie powinni ukrywać ani wspierać "grup terrorystycznych".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Szef syryjskiej dyplomacji Walid el-Mualim powiedział sekretarzowi generalnemu ONZ Ban Ki Munowi, że uchodźcy palestyńscy z obozu Jarmuk, na południu Damaszku, nie powinni ukrywać ani wspierać _ grup terrorystycznych _.

Mualim podkreślił, że Palestyńczycy powinni pomagać w wyparciu _ terrorystów _ z terenu obozu i okolic - podała telewizja państwowa. ONZ powinna też - według ministra - uchwalić międzynarodową rezolucję, na mocy której Palestyńczycy mogliby powrócić na swoje terytoria. Mianem _ terrorystów _ syryjskie władze określają antyreżimowych powstańców.

Niedawno szef ONZ poprzez swego rzecznika wyraził zaniepokojenie doniesieniami o nalocie syryjskiego lotnictwa na Jarmuk. Według działaczy praw człowieka zginęło wtedy co najmniej 25 osób.

Obóz Jarmuk to największe skupisko uchodźców palestyńskich w Syrii. Powstał w 1948 roku w okresie wojny izraelsko-arabskiej, mieszka w nim około 100 tysięcy ludzi. Obóz znajduje się na południowych obrzeżach Damaszku, z których rebelianci syryjscy próbują przeniknąć bliżej centrum stolicy. Jak dotąd byli jednak skutecznie odpierani przez siły reżimowe.

Prezydent Syrii Baszar el-Asad oraz jego nieżyjący ojciec Hafez el-Asad prezentowali się jako orędownicy sprawy palestyńskiej. Jednak syryjska wojna domowa sprawiła, że część syryjskich Palestyńczyków poparła sunnickich rebeliantów. Wewnętrzne napięcia wśród palestyńskich uchodźców doprowadziły przed dwoma tygodniami do wybuchu starć między frakcjami Palestyńczyków wspierającymi Asada oraz sprzeciwiającymi się jego rządom. Jak podały źródła opozycyjne, w poniedziałek syryjskie siły rządowe wyposażone w czołgi zostały skoncentrowane w pobliżu obozu.

Powołujący się na świadka agencja Reuters podała, że w poniedziałek kilkuset Palestyńczyków zbiegło z Syrii do sąsiedniego Libanu w rezultacie wewnętrznych starć między palestyńskimi frakcjami. Według agencji dotychczas uciekło ok. 80 proc. wszystkich mieszkańców obozu Jarmuk. Źródło w libańskich siłach bezpieczeństwa podało, że uchodźcy próbowali uciekać już w niedzielę, jednak droga była zablokowana z powodu walk. W całej Syrii żyje około 500 tys. Palestyńczyków.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz