Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Syria: w poniedziałek początek prac inspektorów ONZ ds. broni chemicznej

0
Podziel się

#
dochodzi zapowiedź rozpoczęcia prac w poniedziałek
#

bEpVroWJ

# dochodzi zapowiedź rozpoczęcia prac w poniedziałek #

18.08. Damaszek (PAP/AFP,AP,Reuters) - Do Damaszku przybył w niedzielę 20-osobowy zespół inspektorów ONZ ds. broni chemicznej. Eksperci od poniedziałku będą sprawdzać doniesienia o użyciu podczas wojny domowej w Syrii broni tego rodzaju - poinformowała ONZ.

Po przyjeździe do pięciogwiazdkowego hotelu w centrum stolicy inspektorzy nie udzielili dziennikarzom żadnej wypowiedzi.

bEpVroWL

Wcześniej syryjski wiceminister spraw zagranicznych Fajsal el-Mekdad powiedział agencji AP, że władze "będą w pełni współpracowały" z zespołem.

Dochodzenie ONZ ma jedynie na celu ustalenie, czy broń chemiczna została wykorzystana, a nie przez kogo.

Misją kieruje szwedzki naukowiec Ake Sellstroem. Eksperci byli gotowi do wyjazdu od początku kwietnia, ale misja była wstrzymywana z powodu negocjacji, dotyczących miejsc, które będą oni mogli skontrolować.

Ostatecznie ustalono, że podczas pobytu w Syrii inspektorzy odwiedzą trzy miejsca, w tym Chan al-Assal w prowincji Aleppo. Dwa pozostałe miejsca są utrzymywane w tajemnicy.

bEpVroWR

Reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada i wspierająca go Rosja twierdzą, że właśnie w Chan al-Assal w marcu broni chemicznej użyli walczący z prezydentem rebelianci. Zginęło co najmniej 26 osób, w tym 16 syryjskich żołnierzy. Według syryjskiej opozycji reżim zaaranżował atak.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun nalegał, by inspektorzy mogli skontrolować również Hims, miejsce domniemanego chemicznego ataku sił rządowych z grudnia 2012 roku.

W oświadczeniu sygnowanym z Nowego Jorku ONZ napisała, że eksperci rozpoczną prace w poniedziałek.

Kilka dni temu ONZ podawała, że misja inspektorów potrwa do 14 dni. Może jednak zostać przedłużona.

bEpVroWS

Obie strony konfliktu w Syrii zaprzeczają, by sięgały po broń chemiczną, ale ONZ uzyskała informacje o 13 domniemanych przypadkach jej wykorzystania.

Syria, podobnie jak sześć innych krajów, nie podpisała konwencji o zakazie broni chemicznej, która weszła w życie w 1997 roku. Zachód twierdzi, że w Syrii znajdują się "ogromne zasoby" broni chemicznej, w tym gazu musztardowego, sarinu oraz drażniącego układ krwionośny i nerwowy gazu bojowego VX.

W trwającym od marca 2011 r. powstaniu przeciwko rządom Asada, które przerodziło się w wojnę domową, zginęło już - jak ocenia ONZ - ponad 100 tys. ludzi.(PAP)

jhp/ ro/

bEpVroWT

14402812 14402809 14402811 14402812 14403965 14403424 arch.

bEpVroXm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)