Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syria: Władze demonstracyjnie otwierają lotnisko w Aleppo

0
Podziel się:

Syryjskie władze otworzyły w środę zamknięty od roku międzynarodowy
port lotniczy w Aleppo, demonstrując tym samym zwycięstwo wojsk nad rebeliantami w tym mieście.
Sukces władz w Damaszku zbiega się w czasie z rozpoczęciem konferencji pokojowej Genewa 2.

Syryjskie władze otworzyły w środę zamknięty od roku międzynarodowy port lotniczy w Aleppo, demonstrując tym samym zwycięstwo wojsk nad rebeliantami w tym mieście. Sukces władz w Damaszku zbiega się w czasie z rozpoczęciem konferencji pokojowej Genewa 2.

Syryjska telewizja publiczna poinformowała, że na lotnisku w największym mieście kraju wylądował rano pierwszy samolot, na którego pokładzie przylecieli dziennikarze z oddalonego o ok. 300 km Damaszku. Przedstawiciele państwowych mediów podkreślali, że było to możliwe dzięki ostatnim operacjom wojskowym, które doprowadziły do wypchnięcia oddziałów rebeliantów z okolic miasta.

Władze lotniska poinformowały, że w trakcie 55-minutowego lotu nie doszło do ataków na maszynę.

Od połowy 2012 roku prawie połowa Aleppo znajdowała się w rękach rebeliantów walczących z władzami w Damaszku. Z czasem ich pozycja w regionie była coraz mocniejsza, udało im się opanować tereny aż do północnej granicy kraju z Turcją.

W ciągu ostatniego miesiąca siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi prowadziły ofensywę w celu odbicia miasta. W wyniku ostrzału artyleryjskiego zginęły setki cywilów.

W zeszłym tygodniu minister spraw zagranicznych Syrii Walid el-Mualim przekazał Rosji plan zawieszenia broni w Aleppo. Damaszek był też gotów do wymiany więźniów z opozycją w syryjskim konflikcie. Jednak nie doszło do porozumienia między walczącymi stronami.

Mimo przejęcia przez siły rządowe kontroli nad lotniskiem w Aleppo na południowych przedmieściach miasta trwają walki. W środę dochodziło do starć między bojownikami powiązanego z Al-Kaidą radykalnego ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) oraz innymi islamistycznymi i bardziej umiarkowanymi brygadami.

Walki między zwaśnionymi frakcjami rebeliantów wybuchły na początku stycznia w co najmniej czterech kontrolowanych przez rebeliantów prowincjach na północy kraju. W starciach zginęło co najmniej tysiąc osób. Konflikt między rebeliantami wykorzystują siły wierne Asadowi, wypierając ich stopniowo z tego strategicznego regionu.

Konflikt syryjski jest tematem rozpoczętej w środę w Szwajcarii długo odkładanej międzynarodowej konferencji Genewa 2 z udziałem delegacji syryjskiej opozycji i reżimu. Opozycja w ostatniej chwili groziła bojkotem spotkania w związku z wystosowaniem przez ONZ zaproszenia dla Iranu, uważanego za sojusznika Damaszku; zaproszenie ostatecznie wycofano, co krytykowała Rosja.(PAP)

lm/ mc/

1552276 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)