Notowania

wiadomości
22.04.2011 16:43

Syria: Zginęło co najmniej 15 demonstrantów

# dochodzi informacja o ofiarach śmiertelnych #

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o ofiarach śmiertelnych #

22.04. Damaszek (PAP/AFP,AP) - Co najmniej 15 osób zginęło w piątek, a dziesiątki zostały ranne, gdy służby bezpieczeństwa otworzyły ogień, żeby rozpędzić wielotysięczne antyrządowe demonstracje w kilku miastach Syrii - podali świadkowie i obrońcy praw człowieka.

Manifestanci wyszli na ulice po piątkowych modłach. Co najmniej dziewięć osób zginęło w sumie w prowincji Dara, na południowym zachodzie, gdzie ponad miesiąc temu rozpoczęły się protesty. Wśród zabitych jest 11-letni chłopiec - twierdzą świadkowie.

Sześciu manifestantów poniosło ponadto śmierć, gdy służby bezpieczeństwa spacyfikowały demonstrację na przedmieściach Damaszku.

"Naród chce upadku reżimu" - skandowano na przedmieściach stolicy, gdzie zebrało się prawie 40 tys. ludzi.

Siły bezpieczeństwa otworzyły także ogień do protestujących w mieście Hims na zachodzie kraju. W całym kraju w wyniku interwencji służb bezpieczeństwa rannych zostało kilkadziesiąt osób.

Do masowych protestów doszło też m.in. w znajdującym się na wybrzeżu mieście Banias, w północno-zachodniej części kraju, oraz w al-Kamiszli na północnym wschodzie, gdzie liczna jest mniejszość kurdyjska.

Informacje napływające od świadków ciężko potwierdzić, ponieważ Syria wyrzuciła zagranicznych dziennikarzy i ograniczyła dostęp do najbardziej zapalnych miejsc.

Organizatorzy zapowiadali, że piątkowe protesty przeciwko reżimowi prezydenta Baszara el-Asada będą największe, do jakich dotychczas doszło. Prezydent, który 11 lat temu odziedziczył władzę po swoim ojcu, próbuje powstrzymać opozycję z jednej strony, znosząc na przykład obowiązujący od prawie 50 lat stan wyjątkowy, a z drugiej brutalnie tłumiąc manifestacje.

Syryjscy opozycjoniści koordynujący masowe protesty przeciwko prezydentowi zażądali w piątek zniesienia monopolu partii Baas na władzę i utworzenia demokratycznego systemu politycznego.

W pierwszym wspólnym oświadczeniu od rozpoczęcia protestów pięć tygodni temu przedstawiciele Lokalnych Komitetów Koordynacyjnych z różnych regionów Syrii napisali, że "żądania wolności i godności mogą być zrealizowane wyłącznie poprzez pokojowe przemiany demokratyczne".

"Uwolnieni muszą być wszyscy więźniowie sumienia. Obecny aparat bezpieczeństwa musi być zlikwidowany i zastąpiony instytucjami wyposażonymi w odpowiednią jurysdykcje i działającymi zgodnie z prawem" - podkreśla opozycja w oświadczeniu.

Od czasu rozpoczęcia protestów w połowie marca w demonstracjach zginęło ponad 220 ludzi. (PAP)

ksaj/ keb/ kar/

8839771 8839782

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz