Notowania

wojna w syrii
18.11.2012 09:55

Syria zirytowana gestem Paryża. Chodzi o ambasadora

Zdaniem reżimu decyzja Francji o udzieleniu poparcia ambasadorowi syryjskiej koalicji opozycyjnej, który ma rezydować w Paryżu, jest "wrogim gestem".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Decyzja Francji o udzieleniu poparcia ambasadorowi syryjskiej koalicji opozycyjnej, który ma rezydować w Paryżu, jest _ wrogim gestem _ w stosunku do władz Syrii - oświadczył syryjski minister ds. pojednania narodowego Ali Hejdar.

_ - Francja zachowuje się jak wrogi kraj (...), jakby chciała wrócić do czasów okupacji Syrii _ - podkreślił, nawiązując do francuskiego mandatu nad Syrią po I wojnie światowej.

Jak dodał, Francja _ chce mówić w imieniu narodu syryjskiego, lecz nasz naród nie przypisuje temu żadnego znaczenia _.

Prezydent Francji Francois Hollande przyjął dzień wcześniej w Pałacu Elizejskim przedstawicieli zjednoczonej syryjskiej opozycji. Ogłosił, że w Paryżu będzie rezydował ambasador tej koalicji, przez nią samą mianowany.

Tydzień temu obradujące w Katarze syryjskie organizacje opozycyjne poinformowały o powołaniu Syryjskiej Koalicji Narodowej na rzecz Opozycji i Sił Rewolucyjnych. Zrzesza ona ugrupowania działające zarówno w samej Syrii, jak i Narodową Radę Syryjską (NRS) kierującą działalnością opozycyjną za granicą.

Koalicja odmawia dialogu z reżimem prezydenta Baszara el-Asada, dopóki on sam nie ustąpi.

Francja jest jedynym zachodnim krajem, który uznał koalicję za jedynego prawowitego reprezentanta Syryjczyków. Hollande zapowiedział w sobotę, że będzie do tego nakłaniał swych europejskich partnerów.

Trwający od marca 2011 roku konflikt między reżimem w Damaszku a rebeliantami kosztował życie już 39 tys. ludzi - informowało w tym tygodniu opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz