Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syryjska opozycja domaga się rezolucji opartej na 7 rozdziale Karty ONZ

0
Podziel się:

Szef Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmad Dżarba zwrócił się we wtorek do
RB ONZ z apelem, by rezolucja ONZ ws. arsenału chemicznego Damaszku zakazywała też wykorzystywania
lotnictwa, rakiet i artylerii pod rygorem 7 rozdziału Karty Narodów Zjednoczonych.

Szef Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmad Dżarba zwrócił się we wtorek do RB ONZ z apelem, by rezolucja ONZ ws. arsenału chemicznego Damaszku zakazywała też wykorzystywania lotnictwa, rakiet i artylerii pod rygorem 7 rozdziału Karty Narodów Zjednoczonych.

"Rzeź Syryjczyków można powstrzymać tylko zatrzymując machinę wojenną reżimu i zakazując mu używania lotnictwa, pocisków rakietowych oraz artylerii i pozbawiając go broni chemicznej" - powiedział Dżarba, zwracając się do Rady Bezpieczeństwa ONZ i apelując do niej, by wymogła na Damaszku te ustępstwa, grożąc "sankcjami przewidzianymi w rozdziale 7 Karty Narodów Zjednoczonych". Apel Dżarby nadała ze Stambułu telewizja Al-Arabija.

Według szefa Syryjskiej Koalicji Narodowej tylko zastosowanie takiej klauzuli "otworzyłoby drogę do rozwiązania syryjskiego kryzysu i pozwoliłoby na podjęcie walki z ekstremistami i organizacjami terrorystycznymi, aby wprowadzić w Syrii demokrację i odbudować kraj".

"Nie chcemy, aby na kartach Historii zachował się fakt, że reżim użył w XXI wieku broni chemicznej i nie odpowiedział za to, z powodu wahań niektórych parlamentów i paraliżu Rady Bezpieczeństwa, która jest odpowiedzialna za światowy pokój" - oświadczył Dżarba.

Zgodnie z zawartym w sobotę przez szefów dyplomacji Stanów Zjednoczonych i Rosji "ramowym porozumieniem w sprawie eliminacji syryjskiej broni chemicznej", jeśli Damaszek nie spełni wymogów dotyczących wdrożenia tego planu, a w szczególności, jeśli ktokolwiek w Syrii dopuści się niedozwolonego transferu lub użycia broni chemicznej, Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna uchwalić przedsięwzięcia przewidziane w rozdziale 7 Karty Narodów Zjednoczonych, dotyczącym działań ONZ w razie zagrożenia pokoju, w tym wydawania przez Radę Bezpieczeństwa rezolucji zezwalających na użycie siły.

USA, Francja i Wielka Brytania chcą, by RB ONZ przyjęła "mocną" rezolucję, niewykluczającą użycia siły wobec syryjskiego reżimu.

Jednak wcześniej we wtorek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie syryjskiej broni chemicznej nie będzie zawierać odniesień do rozdziału 7 Karty Narodów Zjednoczonych, dotyczącego sankcji i akcji militarnych.

Po rozmowach w Moskwie ze swym francuskim odpowiednikiem Laurentem Fabiusem szef rosyjskiego MSZ ogłosił też, że Rosja wciąż podejrzewa, iż atak chemiczny pod Damaszkiem 21 sierpnia był dziełem rebeliantów syryjskich. Zachód i syryjska opozycja oskarżają o to reżim w Damaszku. (PAP)

fit/ mc/

14598624 14598196 14598198 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)