Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Syryjska opozycja: nie będzie Genewy 2 bez harmonogramu odejścia Asada

0
Podziel się:

Przywódca opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmad Dżarba
oświadczył w niedzielę, że opozycja nie weźmie udziału w planowanej konferencji pokojowej w
Genewie, jeśli nie powstanie jasny harmonogram odejścia prezydenta Baszara el-Asada od władzy.

bEsrfpfV

Przywódca opozycyjnej Syryjskiej Koalicji Narodowej Ahmad Dżarba oświadczył w niedzielę, że opozycja nie weźmie udziału w planowanej konferencji pokojowej w Genewie, jeśli nie powstanie jasny harmonogram odejścia prezydenta Baszara el-Asada od władzy.

"Postanowiliśmy nie przystępować do rozmów z Genewie, o ile nie odbędą się z godnością i o ile nie będzie skutecznego przekazania władzy w ramach konkretnych ram czasowych oraz jeśli przy stole negocjacji obecny będzie okupant-Iran" - powiedział Dżarba w czasie nadzwyczajnego posiedzenia Ligi Arabskiej w Kairze.

Deklaracje Dżarby stawiają konferencję na temat możliwości zakończenia konfliktu w Syrii, zwaną Genewa 2, pod znakiem zapytania. Wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdar Brahimi mówił, że nie może być warunków wstępnych przed długo oczekiwanymi rozmowami pokojowymi.

bEsrfpfX

Celem konferencji, na której zorganizowanie naciskają Rosja i USA, jest zgromadzenie przy stole rozmów delegacji zarówno syryjskiej opozycji, jak i reżimu w Damaszku. Konferencję wielokrotnie odkładano m.in. z powodu sporów między światowymi mocarstwami, podziałów wewnątrz syryjskiej opozycji oraz nieprzejednanych stanowisk reżimu Asada i syryjskich rebeliantów.

Przedstawiciele krajów arabskich i Zachodu zastrzegali w tym tygodniu, że prawdopodobnie niemożliwe będzie dojście do porozumienia wszystkich stron i utrzymanie listopadowego terminu konferencji.

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka w konflikcie w Syrii od marca 2011 roku zginęło ponad 120 tys. ludzi.(PAP)

ksaj/ kar/

bEsrfpgd

14961590

bEsrfpgy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)