Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syryjska opozycja nie chce negocjacji. "Asad musi odejść"

0
Podziel się:

Według rosyjskiego MSZ syryjskie władze wyraziły zgodę na rozpoczęcie w Moskwie nieformalnych rozmów z opozycją.

Syryjska opozycja nie chce negocjacji. "Asad musi odejść"
(PAP/EPA)

Możliwość negocjacji odrzuciła Narodowa Rada Syryjska (NRS), która reprezentuje większość syryjskiej opozycji.

_ - Zaproponowaliśmy władzom syryjskim i opozycji, aby wysłały swoich przedstawicieli do Moskwy na nieformalne rozmowy. Otrzymaliśmy już pozytywną odpowiedź od władz syryjskich _ - ogłosiło rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie. Dodało, że takie rozmowy powinny ruszyć _ tak szybko jak to możliwe _.

Przewodniczący NRS, Burhan Ghaljun, odrzucił możliwość negocjacji. Podkreślił, że warunkiem rozpoczęcia rozmów jest dymisja prezydenta Baszara el-Asada. _ - Jeśli Rosjanie chcą rozwiązania w drodze negocjacji, muszą przyznać, że Asad powinien odejść, ponieważ zabójca własnych obywateli nie może nadzorować transformacji _ - dodał Ghaljun.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/89/73817.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;broni;syryjski;rezim;przed;sankcjami,4,0,1013508.html) *Chcą nałożyć nowe sankcje. Rosja ich broni * Rosja nadal sprzeciwia się użyciu siły w Syrii i rezolucji ONZ, która nakładałaby sankcje na Damaszek.

Wcześniej wysoki rangą członek NRS oświadczył, że nie otrzymał formalnego zaproszenia na rozmowy. Zastrzegł, że odmówi udziału, gdy takie zaproszenie dotrze.

_ - Nie otrzymaliśmy takiej oferty i sądzę - o ile takie zaproszenie faktycznie istnieje - że nie będzie to nic ponad usiłowania wywarcia wpływu na Radę Bezpieczeństwa ONZ. Ale mówię wyraźnie, że nasze stanowisko się nie zmieniło i nie ma żadnego dialogu _ z reżimem w Damaszku - powiedział członek komitetu wykonawczego NRS Abdel Baset Seda. Seda rozmawiał z agencją Reutera z Nowego Jorku, gdzie zabiega w Radzie Bezpieczeństwa o poparcie dla planu pokojowego dla Syrii.

Rosja w ostatnich dniach powtarzała swoje stanowisko, że nie widzi możliwości zagłosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ za nieuzgodnionym zachodnim projektem rezolucji w sprawie Syrii. Rezolucji sprzeciwiają się także Chiny. Co najmniej 10 spośród 15 członków RB ONZ popiera projekt - poinformowało francuskie źródło dyplomatyczne. Oznacza to, że może ona zostać poddana pod głosowanie. Możliwość złożenia weta ma pięciu stałych członków Rady.

Projekt rezolucji, nad którym Wielka Brytania, Francja i Niemcy pracują wraz z państwami arabskimi, zawiera apel, by pójść w ślady Ligi Arabskiej w kwestii sankcji wobec syryjskiego reżimu, i przewiduje przekazanie władzy przez prezydenta Asada wiceprezydentowi, następnie zaś wybory. Od marca 2011 roku reżim Asada tłumi wystąpienia swych przeciwników. Według ONZ od momentu rozpoczęcia protestów, zainspirowanych arabską wiosną, zginęło około 5,5 tys. ludzi.

O sytuacji w Syrii czytaj w Money.pl
Ciężkie walki na przedmieściach. Są dezerterzy W ofensywie zginęło ponad 20 osób, w tym wielu cywilów. Jednocześnie z armii Asada ucieka coraz więcej żołnierzy.
Asad będzie musiał odejść? Jest nowy plan Chcą by prezydent Baszar el-Asad, oddał władzę wiceprezydentowi kraju.
Rebelianci podeszli pod stolicę Syrii Wolna Armia Syryjska coraz bardziej spycha wojska Asada. Tymczasem Liga Arabska ma zdecydować o misji swoich obserwatorów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)