Notowania

wojna w syrii
06.02.2013 08:44

Syryjska opozycja otworzy biura w Waszyngtonie i Nowym Jorku

Syryjska koalicja opozycyjna otworzy swe biura w Waszyngtonie i Nowym Jorku, podczas gdy przygotowuje się do spotkań liderów opozycji z przedstawicielami władz USA i państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Syryjska koalicja opozycyjna otworzy swe biura w Waszyngtonie i Nowym Jorku, podczas gdy przygotowuje się do spotkań liderów opozycji z przedstawicielami władz USA i państw członkowskich Rady Bezpieczeństwa ONZ - poinformowały źródła dyplomatyczne._ _

_ - Jest to istotny krok i sposób na zaproszenie (lidera Syryjskiej Koalicji Narodowej Moaza) al-Chatiba do Nowego Jorku _ - powiedział zachodni dyplomata przy ONZ, zastrzegając anonimowość. Jak poinformował, nowojorskim biurem będzie najprawdopodobniej kierował pochodzący z Syrii Amerykanin Nadżib Ghadbian, profesor z Uniwersytetu w Arkansas.

Inny dyplomata, na którego powołuje się agencja Reutera, powiedział, że celem uruchomienia nowojorskiego biura jest otwarcie kanałów komunikacyjnych z Radą Bezpieczeństwa ONZ, która od dawna jest podzielona w sprawie trwającego od marca 2011 r. krwawego konfliktu w Syrii. Rosja i Chiny wspierają reżim prezydenta Baszara el-Asada i zawetowały trzy rezolucje RB ONZ potępiające władze w Damaszku.

Tymczasem źródło zbliżone do syryjskiej opozycji poinformowało, że waszyngtońską placówką będzie kierował Ubab Chalil, pośrednik w handlu nieruchomościami z Teksasu. Jednym z pierwszych zadań waszyngtońskiego biura będzie przygotowanie ewentualnej podróży al-Chatiba do USA pod koniec lutego - sprecyzowało to źródło.

Syryjska Koalicja Narodowa, powołana w zeszłym roku przy poparciu państw zachodnich i Zatoki Perskiej, ma przywództwo kolegialne. Chatib jest w niej raczej pierwszym wśród równych, niż jej szefem.

Chatib, który przy okazji konferencji poświęconej bezpieczeństwu w Monachium spotkał się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem i wiceprezydentem USA Joe Bidenem, ocenił w rozmowie z telewizją Al-Dżazira, że światowe mocarstwa _ nie mają wizji zakończenia wojny w Syrii _.

Rewolta przeciwko Asadowi pochłonęła już ponad 60 tys. istnień ludzkich; 700 tys. musiało opuścić kraj, a miliony nie mają dachu nad głową.

Czytaj więcej w Money.pl
"To próba poprawienia wizerunku Iranu" Narodowa Rada Syryjska, główna grupa syryjskiej opozycji, ponownie wykluczyła dzisiaj rozmowy z przedstawicielami prezydenta Syrii Baszara el-Asada.
Jest przełom w kontaktach Rosji z Syrią Szansa na zakończenie krwawej wojny domowej coraz bliżej.
Rządu nie będzie? Kolejne fiasko rozmów Uczestnicy spotkania koalicji syryjskich sił opozycyjnych w Stambule odłożyli o 10 dni próbę utworzenia przejściowego rządu.
Tagi: wojna w syrii, syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz