Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

System gaśniczy FOG ratunkiem przed pożarami drewnianych zabytków

0
Podziel się:

Ponad dwadzieścia drewnianych obiektów zabytkowych w Małopolsce chroni przed
pożarami system gaśniczy FOG. Skala potrzeb jest jednak znacznie większa - w regionie jest ok. 300
tego typu zabytków - poinformowano w czwartek podczas specjalnego pokazu, który odbył się w
Krakowie-Mogile.

Ponad dwadzieścia drewnianych obiektów zabytkowych w Małopolsce chroni przed pożarami system gaśniczy FOG. Skala potrzeb jest jednak znacznie większa - w regionie jest ok. 300 tego typu zabytków - poinformowano w czwartek podczas specjalnego pokazu, który odbył się w Krakowie-Mogile.

"W Małopolsce w ten system jest zaopatrzonych 21 obiektów drewnianych. Wśród nich jest m.in. Willa +Atma+ w Zakopanem, kościół św. Sebastiana w Wieliczce, kościółek w podkrakowskiej Modlniczce" - powiedział PAP rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka. Jak dodał, w Małopolsce jest jednak ok. 300 zabytkowych obiektów drewnianych.

Siekanka wyjaśnił działanie systemu: "Gdy dochodzi do pożaru, otwierają się specjalne zawory i powietrze wydmuchuje wodę - z dodatkiem środka pianotwórczego - pod dużym ciśnieniem, przez dysze, które są umieszczone na zewnątrz obiektu drewnianego". W efekcie powstaje tzw. mgła wodna. Jak podkreślają strażacy, nie spowoduje ona zagaszenia większego pożaru, lecz tylko go przytłumi. Jednak daje to czas na to, aby jednostki Straży Pożarnej przybyły na miejsce na czas i uratowały obiekt.

Drewniany kościółek św. Bartłomieja w Mogile (w obecnej formie - z poł. XVIII w.) jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie Opactwa Cystersów. Nim zaprezentowano, na czym polega wspomniany system, strażacy dali pokaz umiejętności podczas specjalnych ćwiczeń. Musieli oni zmierzyć się z pożarem (oczywiście fikcyjnym) w mieszkalnej części nowicjatu klasztornego i w bibliotece.

"Ćwiczenia w pięciostopniowej skali oceniam na notę dobrą. Było kilka drobnych potknięć. Na przykład jeden z kierowców źle ustawił drabinę, tak że zablokował przejazd" - powiedział w rozmowie z PAP Bogusław Kogut, komendant Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.

Pokaz nowego systemu oraz ćwiczenia były elementami konferencji "Ochrona dóbr kultury na wypadek szczególnych zagrożeń", która potrwa w Krakowie do piątku. (PAP)

rcz/ hes/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)