Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

System obrony powietrznej Polski. Oto priorytety rządu

0
Podziel się:

Do końca 2012 r. MON ma przedstawić szczegółowy harmonogram i szacunkowe koszty przedsięwzięć modernizacyjnych w obronie powietrznej.

System obrony powietrznej Polski. Oto priorytety rządu
(PAP/Piotr Wittman)

Rada Ministrów przyjęła stanowisko w sprawie rozwoju systemu obrony powietrznej RP, przedłożone przez ministra obrony Tomasza Siemoniaka - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.* *Za priorytet rząd uznał zdolność do zwalczania nowoczesnych środków napadu powietrznego - rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. Stąd konieczność pozyskania rakietowych zestawów obrony powietrznej.

Jak podało CIR, rząd prowadzi działania na rzecz rozwoju systemu obrony powietrznej państwa w trzech wymiarach: narodowym - przez modernizację systemu obrony powietrznej, w ramach NATO - integrując systemy narodowe z sojuszniczym oraz dwustronnym - we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz innymi sojusznikami i partnerami.

Do końca 2012 r. MON ma przedstawić szczegółowy harmonogram i szacunkowe koszty przedsięwzięć modernizacyjnych w obronie powietrznej. Według zapowiedzi rządu modernizacja tego systemu ma być dokonywana przy znaczącym udziale krajowego przemysłu obronnego, co da poważny impuls do rozwoju przemysłowego potencjału obronnego. Pozostała część niezbędnych technologii_ zostanie pozyskana poprzez współpracę z wybranymi partnerami zagranicznymi. _

CIR przypomniało, że Polska włączyła się w działania na rzecz zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO (NATO MD). Kluczowym wkładem do tego systemu będzie amerykańska infrastruktura obrony przeciwrakietowej, która zapewni bezpieczeństwo na dużych wysokościach przed rakietami dalekiego zasięgu. Europejscy sojusznicy rozwijają natomiast zdolności do obrony w niższej warstwie.

W ramach współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w Słupsku-Redzikowie od 2018 r. ma zacząć działać baza amerykańskiego systemu obrony z rakietami SM-3. Baza ta będzie elementem zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej NATO.

Modernizacja obrony powietrznej Polski, w tym koncepcja obrony przeciwrakietowej, będzie jutro tematem posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zgodnie z wytyczonymi w listopadzie 2011 r. przez prezydenta Bronisława Komorowskiego kierunkami modernizacji armii jednym z priorytetów jest obrona powietrzna - przeciwrakietowa i przeciwlotnicza.

Prezydent zapowiedział, że - w uzgodnieniu z rządem - wystąpi z inicjatywą ustawodawczą zmierzającą do zapisania w ustawie o modernizacji i finansowaniu armii budowy systemu obrony powietrznej. Zadanie to ma być finansowane w ramach 1,95 proc. PKB, ustawowo przeznaczanych na obronność. Przekonanie, że prezydencki projekt uzyska poparcie w parlamencie, wyraził minister obrony Tomasz Siemoniak.

Czytaj więcej w Money.pl
Kieruje gruzińską armią. Przyjechał do Polski Transformacja sił zbrojnych, reforma dowództw i udział w operacjach zagranicznych były tematem rozmów w MON i BBN przebywającego w Polsce szefa Połączonego Sztabu Sił Zbrojnych Gruzji gen. broni Dewi Czankotadzego.
To oni powalczą o wielki kontrakt MON Nie trzy, lecz cztery firmy zgłosiły gotowość do udziału w przetargu na śmigłowce dla wojska.
Wojsko nie musi ćwiczyć za granicą. Bo po co? Żołnierze nie muszą ćwiczyć za granicą. Powinni być przygotowani do obrony terytorium naszego kraju - uważa szef MON.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)