Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja pogodowa w Polsce trudna, wiele gospodarstw bez prądu

0
Podziel się:

Setki tysięcy gospodarstw domowych bez prądu, zagrożenie powodzią na
niektórych terenach nadmorskich, nawet wielogodzinne opóźnienia pociągów i bardzo trudna sytuacja
na drogach - to efekt obfitych opadów śniegu w całym kraju.

Setki tysięcy gospodarstw domowych bez prądu, zagrożenie powodzią na niektórych terenach nadmorskich, nawet wielogodzinne opóźnienia pociągów i bardzo trudna sytuacja na drogach - to efekt obfitych opadów śniegu w całym kraju.

W związku z załamaniem pogody, strażacy w całym kraju interweniowali już ponad 3400 razy, usuwając z dróg i ulic połamane konary drzew, wypompowując wodę z piwnic, umacniając wały powodziowe. Liczba interwencji ciągle wzrasta, najgorsza sytuacja jest w województwach lubelskim, podkarpackim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim.

Trwa ewakuacja kolejnych rodzin z Nowakowa na Wyspie Nowakowskiej w gminie Elbląg - z najbardziej zagrożonego powodzią terenu na Żuławach. W sumie swoje domy ma opuścić sto osób. Strażacy i władze gminy apelują do pozostałych mieszkańców, by opuszczali gospodarstwa.

Wciąż wieje bardzo silny wiatr z północy, powodując tak zwaną cofkę. Wiatr wpycha wodę z Zalewu Wiślanego do rzeki Elbląg, jeziora Drużno i dopływów. Do akcji skierowano stu strażaków z dwóch kompanii przeciwpowodziowych i żołnierzy z 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej; używany jest ciężki sprzęt - koparki i spychacze.

Z powodu zalania w miejscowości Kąty Rybackie nieprzejezdna jest jedyna droga dojazdowa do Mierzei Wiślanej. Z powodu zalania do odwołania zamknięto także odcinek drogi z Gryfina do niemieckiego Mescherin. Ze względów bezpieczeństwa zamknięte zostało także wejście na molo w Sopocie - fale sztormowe zalewają jego pomost.

W Świnoujściu na morzu sztorm o sile dochodzącej do 8 stopni w skali Beauforta; prezydent Szczecina ogłosił alarm powodziowy dla Wyspy Puckiej, którą zamieszkuje ok. 300-400 osób. Wzmacniane mają być tam wały przeciwpowodziowe i zabezpieczana przed zalaniem przepompownia melioracyjna.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka PGE Dystrybucja Warszawa-Teren Katarzyna Burda-Mazurek, na Mazowszu po południu wciąż nie ma prądu ok. 300 tys. odbiorców, m.in. w podwarszawskich: Józefowie, Karczewie, Wiązownie, Halinowie i Wesołej.

Warunki pogodowe były przyczyną wielu awarii także w północnej części Mazowsza. Według spółki Energa, najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w okolicach Ciechanowa, Mławy, Płońska, Pułtuska i Płocka, gdzie prądu pozbawionych zostało blisko 20 tys. odbiorców.

Na Lubelszczyźnie bez prądu pozostawało po południu prawie 70 tys. odbiorców; na Podkarpaciu około 50 tys. W okolicach Mielca bez prądu jest obecnie około 17 tys. gospodarstw; w okolicach Sanoka ponad 10 tys. klientów, a w okolicach Rzeszowa - ok. 9 tys.

Awarie pozbawiły prądu także ok. 40 tys. odbiorców w województwie pomorskim; do największej liczby uszkodzeń linii energetycznych doszło w rejonie Starogardu Gd. i Tczewa. Bez prądu są także mieszkańcy dzielnic Gdańska Osowa i Morena. 40 tys. gospodarstw domowych pozbawionych jest prądu również w Małopolsce, a 30 tys. w Świętokrzyskiem.

Po południu zaczęła poprawiać się sytuacja w północno-wschodniej Polsce; liczba odbiorców pozbawionych prądu zmniejszyła się do 30 tys. Według energetyków, nowych awarii w tym rejonie już nie przybywa.

Z powodu awarii sieci energetycznej na Ukrainie, odprawy na przejściu Medyka-Szeginie po stronie ukraińskiej odbywają się bardzo powoli. Czas odprawy wydłuża się ze względu na niedziałający system komputerowy; rano odprawy były wstrzymane całkowicie.

Bardzo trudna sytuacja panuje na podhalańskich drogach - jest ślisko, a nawierzchnia pokryta jest warstwą śniegu lub błota pośniegowego. Ruch na "zakopiance" na terenach podgórskich jest spowolniony - korki tworzą się w okolicach Rabki, Rdzawki i Klikuszowej, w miejscach gdzie samochody bez zimowych opon mają trudności z jazdą pod górę.

W ciągu dnia pogorszyły się warunki na drogach województwa łódzkiego. Na wielu trasach jest ślisko; wiejący w regionie silny wiatr i opady śniegu powodują zamiecie śnieżne.

Na Opolszczyźnie - według ostatnich danych Centrum Zarządzania Kryzysowego - porywy wiatru nie powinny przekroczyć 75 kilometrów na godzinę (wcześniej przewidywano nawet 100 km). Na metr kwadratowy może spaść 10-15 litrów wody, powyżej 300 metrów nad poziomem morza będzie padał śnieg. Przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej to około 5 cm. Wiatr będzie powodował zawieje.

W woj. dolnośląskim najtrudniejsza sytuacja panuje w Karkonoszach. Z powodu opadów śniegu i śniegu z deszczem utrudniony był ruch na głównych trasach dojazdowych do przejść granicznych z Czechami, m.in. w Jakuszycach. Obecnie nie ma zablokowanych dróg, policjanci apelują jednak o zmianę opon letnich na zimowe. Szlaki turystyczne w Karkonoszach są mokre i śliskie, a w warstwach grzbietowych zalega ponad 10 cm świeżego śniegu. Widoczność jest ograniczona do 30 m. Śniegu przybywa także w Beskidach.

Z powodu przewróconych drzew i zerwanej trakcji wielu mieszkańców aglomeracji warszawskiej pozbawionych zostało połączeń kolejowych. Jak powiedział PAP rzecznik PKP PLK Krzysztof Łańcucki, nadal nieprzejezdny jest szlak w kierunku Radomia - jeden tor miał zostać udrożniony późnym popołudniem i w kierunku Lublina (tu ruch ma zostać wznowiony ok. godz. 20.00). Po 17.00 wznowiony został ruch w kierunku Legionowa, jeden tor udrożniono też w kierunku Wołomina i Tłuszcza. Pociągi czekają jednak na wyjazd z Warszawy.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przypomina, że opady śniegu w październiku są zjawiskiem niezbyt częstym, ale nie niezwykłym, a pokrywa śnieżna nie utrzymuje się wtedy zbyt długo. Ostatnio największe październikowe opady zanotowano w 1997 roku, kiedy w na wielu stacjach IMGiW obserwowano opady śniegu przez pięć dni. Obecnie, poza regionami górskimi, najwięcej śniegu leży w Lublinie - 14 cm. (PAP)

mca/ sibi/ szt/ szf/ api/ mb/ szb/ mch/ ren/ olz/ hp/ mic/ jsz/ szu/ rop/ szb/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)