Notowania

powódź
16.08.2010 10:06

Sytuacja powodziowa na Dolnym Śląsku stabilizuje się

Stany alarmowe na rzekach są przekroczone m.in. w Zgorzelcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Hawałej)

_ - Opady deszczu w ciągu najbliższych dni będą znacznie mniejsze, a od czwartku zaczną całkowicie zanikać _- zapowiada wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec.

**Według prognoz w ciągu najbliższych trzech dni opady będą się utrzymywały na poziomie od 1 do 5 mm, a od czwartku mają całkowicie zaniknąć._ - Te opady, które miały miejsce w trakcie weekendu spowodowały dalsze utrzymywanie się stanów alarmowych na rzekach na zachodzie województwa. Woda jednak opada, a sytuacja jest stabilna _ - powiedział wojewoda.

Stany alarmowe są przekroczone na Nysie Łużyckiej w Zgorzelcu i Sieniawce, na Miedziance w Turoszowie oraz na Bobrze w Dąbrowej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t97450.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/schetyna;trzeba;odbudowac;most;drogi;domy,38,0,655910.html) Schetyna: Trzeba odbudować most, drogi, domy

Trwają prace nad przywróceniem ruchu na drodze nr 352 Zgorzelec - Bogatynia, która została zniszczona przez rzekę Witkę po przerwaniu tamy na zbiorniku Niedów. _ _

_ - Jest problem z wydobyciem tymczasowej przeprawy na Witce, w miejscu gdzie zerwana została droga. Waży ona 150 ton i jest częściowo wbita w dno rzeki. Nie można jej podnieść dźwigiem, dlatego konieczne będzie rozebranie jej w wodzie. W poniedziałek mają przyjechać wojskowi inżynierowie, którzy ocenią możliwość rozebrania i podniesienia konstrukcji _ - dodał Jurkowlaniec.

Zakończyła się natomiast budowa tymczasowej drogi, którą transportowane będą materiały budowlane i kruszywo na potrzeby prac remontowych. Zgodnie z harmonogramem droga powinna zostać oddana do użytku 24 sierpnia.

Dziś na tereny dotknięte powodzią mają także przyjechać wojskowi chemicy, którzy rozpoczną odkażanie zalanych budynków. Zdaniem sanepidu w ciągu najbliższych kilkunastu godzin woda w kranach powinna być już zdatna do picia.

W wyniku ubiegłotygodniowej powodzi w samej Bogatyni do rozbiórki zakwalifikowano 52 budynki, w tym 27 mieszkalnych i 25 gospodarczych. _ - Teren jest jednak miejscami nasiąknięty wodą i być może potrzebne będą kolejne ekspertyzy. Nadal są natomiast prowadzone przeglądy obiektów w okolicznych miejscowościach _ - powiedział Jurkowlaniec.

Na dziś zaplanowane zostało też spotkanie wojewody z ministrem spraw wewnętrznych Saksonii, podczas którego omówione zostaną kwestie związane z powodzią, która dotknęła zarówno Zgorzelec jak i niemieckie Goerlitz.

Czytaj w Money.pl

Tagi: powódź, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz