Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Afganistanie tematem szczytu poradzieckiej OUBZ

0
Podziel się:

Sytuacja w Afganistanie i jej wpływ na bezpieczeństwo państw
Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ; ros. ODKB) była głównym tematem szczytu tej
poradzieckiej wojskowo-politycznej struktury regionalnej, który we wtorek odbył się w Biszkeku.

Sytuacja w Afganistanie i jej wpływ na bezpieczeństwo państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ; ros. ODKB) była głównym tematem szczytu tej poradzieckiej wojskowo-politycznej struktury regionalnej, który we wtorek odbył się w Biszkeku.

Organizację Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym tworzą: Rosja, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan i Armenia. Status obserwatora ma Serbia.

W spotkaniu w Biszkeku, stolicy Kirgistanu, uczestniczyli jednak tylko prezydent Rosji Władimir Putin oraz przywódcy trzech środkowoazjatyckich członków paktu: Kazachstanu - Nursułtan Nazarbajew, Kirgistanu - Ałmazbek Atambajew i Tadżykistanu - Emomali Rachmon.

W otwartej dla mediów części szczytu Putin oświadczył, że głównym celem OUBZ jest bezwarunkowe zapewnienie bezpieczeństwa państw członkowskich i ich narodów po wyjściu z Afganistanu wojsk Międzynarodowej Koalicji Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF).

Rosja z niepokojem śledzi rozwój wydarzeń w Afganistanie w kontekście planowanego na 2014 rok początku wycofywania z tego kraju wojsk koalicji, której przewodzi NATO. Moskwa obawia się, że po ich wyjściu sytuacja w północnych prowincjach Afganistanu ulegnie destabilizacji i że w ślad za tym pogorszy się sytuacja w Azji Środkowej, a to z kolei bezpośrednio zagrozi bezpieczeństwu południowych regionów Federacji Rosyjskiej.

Wśród najpoważniejszych zagrożeń rosyjscy eksperci wymieniają wzrost przemytu narkotyków i broni, przenikanie przez granicę oddziałów terrorystycznych i ekstremistycznych, zwiększenie wpływów radykalnych nurtów religijnych i wspieranie fundamentalistów w krajach Azji Środkowej.

Na początku maja sytuacji w Afganistanie poświęcone było specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Putin ostrzegł wtedy, że radykalne ugrupowania w Afganistanie mogą zechcieć objąć swoimi wpływami ościenne kraje, co - jak podkreślił - stworzy zagrożenie dla bezpieczeństwa Rosji.

Prezydent polecił Radzie Bezpieczeństwa FR pilne przygotowanie propozycji mających na celu umocnienie systemu bezpieczeństwa, w tym militarnego, na kierunku południowym. "Trzeba wzmocnić ochronę granicy państwa, zintensyfikować kontrolę migracyjną, przyspieszyć modernizację uzbrojenia sił szybkiego reagowania OUBZ oraz radykalnie zwiększyć skuteczność walki z przemytem narkotyków" - podkreślił Putin.

Spośród państw OUBZ z Afganistanem graniczy tylko Tadżykistan. Długość granicy między tymi krajami wynosi ponad 1300 km.

Analitycy organizacji opracowali kilka scenariuszy rozwoju sytuacji w Afganistanie po wyjściu wojsk międzynarodowej koalicji, jednak sekretarz generalny OUBZ Nikołaj Bordiuża ocenia, że najbardziej realny jest scenariusz negatywny.

Media w Rosji zapowiadały przed szczytem w Biszkeku, że Putin przedstawi tam plan wyposażenia sił szybkiego reagowania OUBZ w nowoczesną rosyjską broń, w tym taką, która dotąd nie była eksportowana do innych państw. Miałoby to się stać do końca 2013 roku, a koszty przezbrojenia faktycznie pokryłaby Rosja.

Prezydent Rosji ogłosił w Biszkeku, że tegoroczne manewry sił szybkiego reagowania organizacji (KSOR) odbędą się na terytorium Białorusi.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)