Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
28.11.2013 14:43

Szalczyk zapowiada nowe działania dla producentów mleka

Dofinansowanie inwestycji realizowanych przez producentów mleka czy uruchomienie funduszy na promocję polskiego mleka na świecie - takie działania na rzecz producentów mleka zapowiedziała podczas debaty PAP wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dofinansowanie inwestycji realizowanych przez producentów mleka czy uruchomienie funduszy na promocję polskiego mleka na świecie - takie działania na rzecz producentów mleka zapowiedziała podczas debaty PAP wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk.

Temat zorganizowanej w czwartek przez Polską Agencję Prasową debaty to "Perspektywy rozwoju polskiego rynku mleka po zniesieniu kwot mlecznych". Wiceminister przyznała, że polskie środowisko producentów mleka z niepokojem podchodzi do pomysłu zniesienia mechanizmu kwotowania mleka.

Zauważyła jednocześnie, że w Polsce zostały już podjęte działania, które mają spowodować, że mimo zniesienia kwot mlecznych, producenci nadal będą partnerami dla skupujących. Chodzi m.in. o wdrożenie przepisów tzw. pakietu mlecznego, które umożliwią organizacjom zrzeszającym producentów mleka negocjowanie w ich imieniu odpowiednich cen sprzedaży surowego mleka.

Jak wskazała wiceminister, na tym wsparcie się nie kończy. Dla producentów mleka przewidziano np. odpowiednie instrumenty w ramach nowego programu rozwoju obszarów wiejskich. "W sposób szczególny planujemy wspierać budowę, rozbudowę i modernizację obór" - powiedziała Szalczyk.

Resort rolnictwa przewiduje także uruchomienie funduszu promocji, z którego będą wspierane kampanie promocyjne polskiego mleczarstwa w różnych częściach świata. Wiceminister wyraziła nadzieję, że taka promocja przełoży się w przyszłości na wzrost polskiego eksportu.

"Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na różnych rynkach światowych na polską produkcję, w tym produkcję żywności" - zaznaczyła wiceminister. Dodała, że liczba ludności na świecie wzrasta, a społeczeństwa się bogacą, co spowoduje wzrost popytu na żywność.

Jej zdaniem potencjał wzrostu ma także polski rynek. Jak wynika z przytoczonych przez wiceminister danych, krajowe spożycie mleka to średnio 180 litrów na mieszkańca, czyli nadal mniej, niż średnia unijna. "Mamy w Polsce możliwość zwiększenia sprzedaży i konsumpcji mleka" - podsumowała.

Polska, opowiadając się za utrzymaniem kwot mlecznych do 2020 r. argumentowała, że dotychczasowy model regulacji rynku mleka zapewnia stabilną sytuację i opłacalność produkcji. Mechanizm kwotowania produkcji mleka funkcjonuje w Polsce od 2004 r. (PAP)

her/ dol/ pad/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz