Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczątki Konstantego Wolnego w drodze do kraju

0
Podziel się:

Szczątki pierwszego marszałka przedwojennego Sejmu Śląskiego Konstantego
Wolnego wyruszyły już do Polski, spodziewane są w Katowicach w środę wieczorem - poinformował
Śląski Urząd Wojewódzki. Pogrzeb planowany jest na 6 czerwca.

Szczątki pierwszego marszałka przedwojennego Sejmu Śląskiego Konstantego Wolnego wyruszyły już do Polski, spodziewane są w Katowicach w środę wieczorem - poinformował Śląski Urząd Wojewódzki. Pogrzeb planowany jest na 6 czerwca.

Prochy polityka zidentyfikowano w poniedziałek w grobowcu jezuitów na Cmentarzu Janowskim we Lwowie. Marszałek był tam pochowany razem z innymi osobami.

"Wiemy, że transport prochów marszałka Konstantego Wolnego już wyruszył. Na miejscu spodziewamy się go wieczorem. Datę pogrzebu, w porozumieniu z rodziną, ustalono na 6 czerwca" - przekazała PAP Ksymena Zawada z biura prasowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak zaznaczyła, szczegóły i forma pogrzebu - w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach - jeszcze nie są znane. Sprawy te są na bieżąco omawiane z rodziną tak aby wszystko odbyło się zgodnie z jej wolą.

Sprowadzenie doczesnych szczątków pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego ze Lwowa to efekt wsparcia przez władze regionu woli rodziny w tej sprawie. Inicjatywa wpisała się w obchody trwającego w woj. śląskim Roku Konstantego Wolnego.

Przeprowadzona w poniedziałek identyfikacja prochów polityka we Lwowie była efektem prac archeologicznych zorganizowanych przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Szczątki Wolnego zbadane zostały przez zespół doświadczonych archeologów i antropologów.

W roli obserwatorów prac archeologicznych do Lwowa pojechała delegacja z woj śląskiego. W jej skład weszli wicewojewoda Stanisław Dąbrowa, wnuk marszałka Konstantego Wolnego noszący to samo imię i nazwisko oraz dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców urzędu wojewódzkiego Magdalena Szewczuk-Szturc.

Zgodnie z uchwałą radnych woj. śląskiego 2012 r. jest poświęcony w tym regionie pamięci Konstantego Wolnego. W tym roku przypada 135. rocznica urodzin marszałka oraz 90. rocznica pierwszych wyborów do Sejmu Śląskiego, który był organem ustawodawczym autonomicznego w okresie międzywojennym województwa. Wolny przez trzy kadencje pełnił funkcję marszałka tego Sejmu.

Program Roku Konstantego Wolnego wypełniają m.in. konferencje i wystawy. Na 22 czerwca zaplanowano uroczystą sesję sejmiku poświęconą pamięci Wolnego, ale także obchodzonej w tym roku 90. rocznicy powrotu Śląska do Macierzy. Ma w niej wziąć udział prezydent Bronisław Komorowski.

Urodzony 5 kwietnia 1877 r. w Bujakowie Konstanty Wolny był pierwszym marszałkiem Sejmu Śląskiego. Funkcję tę pełnił do 1935 r. Cieszył się wielkim autorytetem w zantagonizowanym wówczas Sejmie Śląskim, który był areną bardzo ostrych konfliktów między obozami Wojciecha Korfantego i wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego.

Pierwsze wybory do Sejmu Śląskiego odbyły się 24 września 1922 r. Ogłoszono je na mocy Ustawy Konstytucyjnej z 15 lipca 1920 r., zawierającej Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Nadawał on województwu szeroką autonomię w wielu dziedzinach życia. Na jego mocy powołano Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski. Tekst Statutu opracowała komisja pod przewodnictwem bliskiego współpracownika Wojciecha Korfantego - adwokata Konstantego Wolnego.

We wrześniu 1939 r. uciekając przez Niemcami, dotarł do Lwowa, gdzie zmarł 9 listopada 1940 r. Spoczął w grobowcu jezuitów na tamtejszym Cmentarzu Janowskim. Wolą rodziny oraz samorządu województwa śląskiego jest pochowanie marszałka na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach, gdzie spoczywają m.in. dyktator III powstania śląskiego Wojciech Korfanty i pierwszy wojewoda śląski Józef Rymer.(PAP)

mtb/ kon/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)