Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Szczątki ludzkie znalezione na terenie płockiego zoo

0
Podziel się:

Kości i czaszki znaleziono w czwartek podczas prac ziemnych na terenie
Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Nie wiadomo, z jakiego okresu pochodzą szczątki. Nie jest
wykluczone, że z czasów II wojny światowej. Teren znaleziska został zabezpieczony.

bECbXWJN

Kości i czaszki znaleziono w czwartek podczas prac ziemnych na terenie Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Płocku. Nie wiadomo, z jakiego okresu pochodzą szczątki. Nie jest wykluczone, że z czasów II wojny światowej. Teren znaleziska został zabezpieczony.

Jak poinformował PAP prezydent Płocka Mirosław Milewski, kości, w tym m.in. czaszkę z otworem, który może być śladem postrzału, znaleziono w rowie o szerokości około 1 metra, który robotnicy kopali pod ułożenie wodociągów do jednego z obiektów zoo.

"Operatorzy koparki natrafili na szczątki ludzkie. Jest ich bardzo dużo, ale trudno określić ile. Może okazać się, że jest ich dużo więcej niż dotychczas odkryte" - powiedział PAP. Dodał, że teren znaleziska został ogrodzony i wyłączony ze zwiedzania, ale zoo nie zostało zamknięte.

bECbXWJP

Sprawą zajęła się płocka prokuratura rejonowa. Na miejscu znaleziska będą prowadzone prace archeologiczne - szczątki zostaną wydobyte, a później poddane badaniom.

Milewski podkreślił, że przy odkrytych dotychczas szczątkach nie znaleziono na razie żadnych przedmiotów, w tym części garderoby, guzików lub dokumentów, które mogłyby posłużyć do ustalenia ich pochodzenia lub tożsamości. "To wszystko muszą ustalić prace archeologiczne i dalsze, szczegółowe badania" - dodał.

Milewski przyznał, że kilka lat temu, po informacji jednego z rzekomych świadków, że na terenie płockiego zoo w okresie II wojny światowej byli rozstrzeliwani dezerterzy hitlerowskiego Wehrmachtu, prowadzono tam prace poszukiwawcze, jednak nie natrafiono wówczas na żadne ślady.

"Być może wtedy pomylono miejsca. Ale zaznaczam, że jest to tylko hipoteza, wymagająca weryfikacji i naukowego potwierdzenia. Na razie nie można wyciągać z tego faktu żadnych wniosków" - powiedział prezydent Płocka.

bECbXWJV

W jego ocenie ustalenie pochodzenia znalezionych obecnie szczątków ludzkich może potrwać kilka tygodni. (PAP)

mb/ abr/ bk/

bECbXWKq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)