Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szczątki Mikołaja Kopernika będą eksponowane w katedrze w Toruniu

0
Podziel się

#
Dochodzą kolejne szczegóły
#

bEhtKmfF

# Dochodzą kolejne szczegóły #

21.01. Olsztyn (PAP) - Szczątki Mikołaja Kopernika, przed pogrzebem planowanym na maj we Fromborku, będą eksponowane w kościele katedralnym w Toruniu, gdzie Kopernik został ochrzczony - poinformowała PAP rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiego urzędu marszałkowskiego Beata Krzemińska.

Rzecznik poinformowała, że szczątki Kopernika będą eksponowane w Toruniu w rocznicę urodzin astronoma, tj. 19 lutego, w katedrze św. Janów; określono także miejsce, w którym dokładnie mają być eksponowane - pobliże chrzcielnicy, w której Kopernik został ochrzczony. Krzemińska dodała, że w tym czasie swoje święto będzie obchodził także toruński uniwersytet noszący imię Kopernika. "Trwają uzgodnienia programu tych uroczystości" - powiedziała rzecznik i dodała, że uroczystości w katedrze będą miały charakter religijny.

bEhtKmfH

Obecnie właścicielem szczątków Kopernika jest kuria metropolitalna w Olsztynie. Jej biskup pomocniczy Jacek Jezierski powiedział PAP, że po długich negocjacjach pomiędzy kuriami w Olsztynie i Toruniu zgodzono się na wypożyczenie szczątków Kopernika tylko "na dobę lub dwie doby". Biskup dodał, że teraz między kuriami "trwają ustalenia techniczne dotyczące m.in. bezpieczeństwa".

"Chodzi o to, by nikt ich nie ukradł czy zbezcześcił" - powiedział bp Jezierski.

"To, na co się zgadzamy, nie jest precedensem. Jak umarł Piłsudski, to jego szczątki też przed pogrzebem wożono po kraju" - powiedział bp Jezierski. W rozmowie z PAP biskup nie chciał ujawniać szczegółów dotyczących eksponowania szczątków; zasugerował, że zostaną umieszczone w trumnie, która uniemożliwi oglądanie ich przez ludzi.

Bp Jezierski nie ujawnił także, gdzie obecnie przechowywane są szczątki Kopernika. "Są w bezpiecznym miejscu" - zapewnił.

bEhtKmfN

Zgoda na wypożyczenie szczątków Kopernika wywołała we czwartek w Olsztynie falę dyskusji m.in. w gronie osób związanych z organizowaniem pochówku we Fromborku. Nieoficjalnie osoby te przyznawały PAP, że "to niesmaczne" i "Kopernik nie był świętym, żeby teraz jego szczątki obwozić po kraju"; inni mówili, że "taka impreza trąci średniowieczem".

Marszałek warmińsko-mazurskiego Jacek Protas powiedział PAP, że był poproszony o opinię w tej sprawie i zgodził się. "Kopernik urodził się w Toruniu i nie dziwię się, że chcą tam sprowadzić jego szczątki, nie mam nic przeciwko temu" - powiedział Protas.

Biskup Jezierski powiedział PAP, że Toruń "zapewne będzie jedynym miejscem" wystawienia szczątków Kopernika przed majowym pochówkiem. Jednak - jak się nieoficjalnie dowiedziała PAP - rozważana jest możliwość eksponowania ich także w innych miejscach na Warmii, związanych z astronomem, np. w Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim.

Szczątki Mikołaja Kopernika zostały odnalezione we fromborskiej katedrze w 2005 roku, ich ponowny pogrzeb odbędzie się 22 maja, także w tym kościele. Pogrzeb astronoma ma być jednym z elementów obchodów 750. rocznicy istnienia kapituły warmińskiej, do której należał także Kopernik. (PAP)

bEhtKmfO

jwo/ ls/ gma/

bEhtKmgi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)