Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Abp Marian Przykucki spoczął w katedralnej krypcie

0
Podziel się:

Sarkofag z ciałem zmarłego w ub.r. pierwszego metropolity
szczecińsko-kamieńskiego abp. Mariana Przykuckiego złożono w środę w krypcie w szczecińskiej
katedrze.

Sarkofag z ciałem zmarłego w ub.r. pierwszego metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Mariana Przykuckiego złożono w środę w krypcie w szczecińskiej katedrze.

Mszy świętej, która poprzedziła ceremonię złożenia ciała abp. Mariana Przykuckiego w nowo wybudowanej krypcie arcybiskupów szczecińsko-kamieńskich, przewodniczył prymas Polski abp Henryk Muszyński.

Abp Marian Przykucki jest pierwszym biskupem pochowanym w Szczecinie. Zmarłego 16 października 2009 r. hierarchę pochowano najpierw w kaplicy św. Ottona w szczecińskiej bazylice archikatedralnej. Zapowiedziano wówczas, że po przygotowaniu krypty biskupów szczecińsko-kamieńskich w bazylice katedralnej tam zostanie przeniesiony sarkofag.

W środę w liturgii wzięli udział biskupi z metropolii szczecińsko-kamieńskiej, a także delegacje z Pelplina i Poznania. Prymas poświęcił kryptę w podziemiach, za ołtarzem głównym katedry, po czym wniesiono do niej trumnę z ciałem abp. Przykuckiego.

Prymas podkreślił w słowie do wiernych, że uroczystość jest nie tylko świętem archidiecezji, ale także tych wszystkich, których serca zdobył zmarły. "Abp Marian Przykucki budował nas zawsze swoją nadzieją, która ma źródło w Zmartwychwstałym" - podkreślił.

"To Ty w tej świątyni kości swoje składasz, niech dziedzictwo Twojego ducha, niech wielkość Twojego serca, niech głębia Twojej wiary, niech siła Twojego zawierzenia Matce Najświętszej i niech ta radość i otwartość na każdego człowieka, ta spontaniczność ewangeliczna, którą niosłeś w sobie pozostanie w tej świątyni razem z trumną, kryjącą twoje doczesne szczątki" - mówił w homilii metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.

Abp Marian Przykucki urodził się 27 stycznia 1924 r. w Skokach. Po zakończeniu wojny zgłosił się do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Walentego Dymka, który następnie powołał go na stanowisko swego sekretarza i kapelana. Od 1957 r. tę samą posługę pełnił u boku abp. Antoniego Baraniaka. W 1973 r. został przez papieża Pawła VI mianowany biskupem tytularnym Glenndalochy i biskupem pomocniczym metropolity poznańskiego.

W latach 1977-78 był wikariuszem kapitulnym archidiecezji poznańskiej. Od 1981 roku mianowany biskupem chełmińskim.

Decyzją Jana Pawła II w marcu 1992 r. przeniesiony został z diecezji chełmińskiej na stolicę nowo utworzonej archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej i mianowany arcybiskupem metropolitą. Uroczysty ingres do katedry odbył się 12 kwietnia 1992 r. W 1999 r. zwolniony z obowiązków pasterza diecezji.

Do ostatnich swoich dni pomagał swoją posługą duszpasterską i doświadczeniem kolejnym arcybiskupom szczecińsko-kamieńskim, swoim następcom; abp. Zygmuntowi Kamińskiemu i abp. metropolicie Andrzejowi Dziędze.

Za przyczynienie się do budowania pojednania polsko-niemieckiego, a także za ożywienie na nowo historycznych stosunków archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej z arcybiskupstwami w Bambergu i Berlinie został uhonorowany Wielkimi Krzyżami Zasługi Republiki Federalnej Niemiec.(PAP)

epr/ bno/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)