Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Afrykańskie zbiory w darze dla Muzeum Narodowego

0
Podziel się:

O ok. 500 eksponatów wzbogaciło się Muzeum Narodowe w Szczecinie. Do
placówki trafiła kolejna część kolekcji afrykańskiej podarowanej przez małżeństwo Oleńkę i Denisa
Nidzgorski-Gordier.

O ok. 500 eksponatów wzbogaciło się Muzeum Narodowe w Szczecinie. Do placówki trafiła kolejna część kolekcji afrykańskiej podarowanej przez małżeństwo Oleńkę i Denisa Nidzgorski-Gordier.

Dzięki temu szczecińskie muzeum posiada jeden z najliczniejszych w Polsce zbiorów sztuki afrykańskiej.

Donatorzy, mieszkający w Marsylii, postanowili kilka lat temu przekazać swe eksponaty, które zgromadzili podczas 40 lat badań w różnych krajach Afryki, Działowi Kultur Pozaeuropejskich szczecińskiego muzeum. Kolekcja Nidzgorskich liczy około 2 tys. eksponatów, z czego 800 obiektów - głównie lalek i marionetek - zostało podarowanych Muzeum w 2007 r.

Jak powiedziała dziennikarzom Ewa Prądzyńska z muzeum, przed wysyłką zbiory należy skatalogować, opisać i zapakować. To ciężka praca, zabiera sporo czasu - zaznaczyła.

Do Szczecina trafiły drewniane, gliniane i kamienne rzeźby, maski oraz przedmioty codziennego użytku: ozdoby, broń, naczynia, pochodzące między innymi z Tanzanii, Demokratycznej Republiki Konga, Burkina Faso, Togo, Kamerunu, Mali.

Kolejne zabytki od państwa Nidzgorski zostaną przywiezione do Szczecina w uzgodnionym przez strony terminie.

Wraz z zabytkami pochodzącymi głównie z Afryki muzeum pozyskało - dzięki uprzejmości m.in. Oleńki Nidzgorski-Gordier - archiwum dwóch znakomitych francuskich antropologów: afrykanistki prof. Denise Paulme oraz amerykanistki dr Sabine Hargous. Są to książki oraz notatki, dokumenty i fotografie z prac terenowych obu uczonych. Wśród nich znajduje się korespondencja Francuzek z czołowymi antropologami XX wieku - Claudem Levi-Straussem, Michelem Leirisem i Mary Douglas.

Jak podkreślił dyrektor muzeum Lech Karwowski, dar jest największym pod względem ilościowym, jakościowym i wartości materialnej zbiorem, jaki został przekazany Muzeum Narodowemu w Szczecinie po 1945 r.

Początkiem zbiorów afrykańskich muzeum był niecały tysiąc obiektów etnograficznych pozostałych po zbiorach dwóch przedwojennych muzeów szczecińskich. Pochodziły one przede wszystkim z terenów dawnych niemieckich kolonii w Afryce i na wyspach Pacyfiku. Większość z nich (718 szt.) trafiła w 1951 do Muzeum Kultur i Sztuki Ludowej w Młocinach koło Warszawy (dzisiejsze Państwowe Muzeum Etnograficzne). W Szczecinie zostały pojedyncze okazy, które znalazły się pod opieką Działu Morskiego ówczesnego Muzeum Pomorza Zachodniego.

Na początku lat 60., gdy Polska Żegluga Morska uruchomiła nowe połączenia z Afryką, zaczęto gromadzić zbiory afrykańskie i nawiązywać kontakty naukowe. Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku wyruszyła ze Szczecina pierwsza etnologiczna wyprawa do Afryki, której jednym z celów było gromadzenie eksponatów do Muzeum w Szczecinie, i nad którą Muzeum sprawowało merytoryczną opiekę. Potem nastąpiły kolejne wyprawy, które owocowały poszerzeniem zbiorów.

Obecnie pozaeuropejskie zbiory Muzeum Narodowego w Szczecinie liczą ponad 36 tys. eksponatów, z czego około 25 tys. to zabytki archeologiczne z epoki kamienia w Afryce. Kolekcja etnograficzna, licząca ponad 11 tys. obiektów, reprezentowana przez eksponaty pochodzące z całego świata, należy do jednej z największych w Polsce. W jej skład wchodzą duże zbiory monograficzne ukazujące kulturę wielu grup, m.in.: Dogon (Mali), Somba (Benin), Lobi (Burkina Faso), Malinke (Gwinea), Kirdi (Kamerun) Ye'kuana (Wenezuela), Panare (Wenezuela), Quechua (Peru). (PAP)

epr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)