Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Dobiega końca budowa Centrum Dialogu Przełomy

0
Podziel się:

Dobiega końca budowa Centrum Dialogu Przełomy - muzeum poświęconego
powojennej historii miasta. W piątek w 33. rocznicę podpisania Porozumienia Szczecińskiego
kończącego strajki 1980 r. na Pomorzu Zachodnim wmurowany zostanie akt erekcyjny pod budowę muzeum.

Dobiega końca budowa Centrum Dialogu Przełomy - muzeum poświęconego powojennej historii miasta. W piątek w 33. rocznicę podpisania Porozumienia Szczecińskiego kończącego strajki 1980 r. na Pomorzu Zachodnim wmurowany zostanie akt erekcyjny pod budowę muzeum.

Ideą, która przyświeca Centrum Dialogu Przełomy, jest budowa regionalnej tożsamości mieszkańców Pomorza Zachodniego. W muzeum prezentowana będzie najnowsza, powojenna historia miasta. Szczególnie akcentowane będą momenty historycznie i społecznie przełomowe. Muzeum ma pokazać, że Szczecin był ważnym ośrodkiem w walce z totalitarnym systemem.

Agnieszka Kuchcińska-Kurcz pełnomocnik marszałka województwa zachodniopomorskiego do spraw Centrum powiedziała we wtorek PAP, że po wmurowaniu aktu będzie można wejść do budowanego pawilonu wystawowego i obejrzeć prezentację multimedialną przyszłej wystawy.

Jak mówiła Kuchcińska-Kurcz, Centrum prowadzi już m.in. akcje edukacyjne skierowane do młodzieży. Jeden z konkursów skierowany był do uczniów gimnazjów, którzy przygotowali gry dydaktyczne związane z walką o demokratyczne państwo w latach 80. XX wieku.

Kuchcińska-Kurcz powiedziała, że licealiści i gimnazjaliści wzięli także udział w lekcjach historii "Wokół szczecińskiego Sierpnia 88", podczas których odwiedzili miejsca związane ze strajkiem. W stoczniowej stołówce, gdzie podpisano Porozumienie Szczecińskie, opowiadał o strajku m.in. Edward Radziewicz w 1988 r. przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego.

Centrum Dialogu Przełomy powstaje na szczecińskim Placu Solidarności, na którym podczas protestów robotniczych w grudniu 1970 r. zginęło kilkanaście osób. Według projektu większość pomieszczeń gmachu znajdzie się pod ziemią. Tam też ma znaleźć się nowoczesna multimedialna ekspozycja. Centrum ma również stać się miejscem dialogu dla środowisk reprezentujących różne wizje i oceny historii.

Jak poinformował Lech Karwowski dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie, którego nowym oddziałem będzie Centrum, osiągnięty już został stan surowy budowli. Trwają prace instalacyjne i wykończeniowe. Oddanie budynku do użytku planowane jest na styczeń 2014 r., zaś otwarcie ma nastąpić we wrześniu 2014 r. (PAP)

res/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)