Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: I Festiwal Książki Słuchanej

0
Podziel się:

Lektor i spiker radiowo-telewizyjny Ksawery jasieński zainaugurował w
piątek w Szczecinie I Festiwal Książki Słuchanej "Odkrywcy wyobraźni", czytając w tamtejszym
Teatrze Polskim "Alchemika" Paolo Coelho.

Lektor i spiker radiowo-telewizyjny Ksawery jasieński zainaugurował w piątek w Szczecinie I Festiwal Książki Słuchanej "Odkrywcy wyobraźni", czytając w tamtejszym Teatrze Polskim "Alchemika" Paolo Coelho.

Do niedzieli wybitni aktorzy i lektorzy będą czytać "na żywo" literaturę, w tym kryminały, bajki, powieści. Będą także odtwarzane archiwalne nagrania takich artystów jak: Irena Kwiatkowska, Gustaw Holoubek, Roman Wilhelmi, Andrzej Łapicki.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Krystyna Czubówna, Wojciech Pszoniak, Jan Nowicki, Anna Seniuk, Joanna Szczepkowska, Marian Opania, Agata Kulesza, Edyta Jungowska.

Podczas festiwalu odbędzie się około 50 imprez, w tym: czytanie książek, spektakle poetycko-teatralne, koncerty piosenki aktorskiej.

Festiwal ma charakter otwarty i odbywa się w kilku miejscach: w Teatrze Polskim, Muzeum Narodowym, Cafe 22, Książnicy Pomorskiej oraz na otwartej przestrzeni - pod pomnikiem Adama Mickiewicza i na Jasnych Błoniach.

Wśród czytanych książek znajdą się m.in. "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Swietłany Aleksijewicz, "Wichrowe Wzgórza" Emily Bronte, "Dookoła świata" Juliusza Verne'a, "Gottland" Mariusza Szczygła, "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" Stiega Larssona.

Jak podkreślał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, festiwal jest innowacyjnym wydarzeniem, więc organizatorzy są ciekawi, jak zostanie przyjęty.

"To pokaże nam, czy będzie mógł stać się, tak jak byśmy chcieli, wydarzeniem cyklicznym" - zaznaczył. Jak dodał, chęć udziału w pierwszej edycji wyraziło 4 tys. osób.

"Nie mam żadnych obaw związanych z frekwencją. Dlaczego? Pierwsze pytanie brzmi: co będzie czytane? - i tu wybór jest znakomity; drugie pytanie brzmi: kto będzie czytał - odpowiedzią w tym przypadku jest +elita elit+" - mówił dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.

Krzysztof Wakuliński także jest pewien, że festiwal spotka się z zainteresowaniem - jak mówił "widzosłuchaczy". "Przyjdą, zaryzykują i będą te przeżycia wykorzystywać, bo to piękny festiwal i świetny pomysł" - powiedział.

Wśród imprez towarzyszących znalazły się m.in. spektakl "ADHD i inne cudowne zjawiska" Joanny Szczepkowskiej z warszawskiego Teatru Studio, projekcja filmu "Pan Tadeusz" z 1928 roku z komentarzem prof. Jerzego Bralczyka oraz Michała Ogórka, wystawa zdjęć Chrisa Niedenthala "Londyńczycy".

Elementem Festiwalu są także targi audiobooków i e-booków. (PAP)

epr/ ula/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)