Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szczecin: Inauguracja cyklu "Wielcy aktorzy w małych formach"

0
Podziel się

Szczeciński Zamek Książąt Pomorskich inauguruje cykl "Wielcy aktorzy w
małych formach". Ideą pomysłu jest prezentacja wybitnych aktorów polskich w znakomitych tekstach
rodzimej i światowej literatury.

bEhIRtyt

Szczeciński Zamek Książąt Pomorskich inauguruje cykl "Wielcy aktorzy w małych formach". Ideą pomysłu jest prezentacja wybitnych aktorów polskich w znakomitych tekstach rodzimej i światowej literatury.

Jako pierwsza wystąpi 18 września Anna Seniuk w monodramie według poematu Stanisława Balińskiego "Wieczór w Teatrze Wielkim".

Jak poinformował Kamil Robak z działu promocji Zamku, w ramach cyklu, średnio raz na miesiąc, choć np. w październiku zaplanowano dwa przedstawienia, na scenie zamkowej będą prezentowane spektakle kameralne z udziałem jednego lub dwóch aktorów.

bEhIRtyv

Po Annie Seniuk mają wystąpić m.in. Marian Opania, Tadeusz Kwinta i Magdalena Zawadzka.

Spektakl "Wieczór w Teatrze Wielkim" powstał na podstawie poematu "najmłodszego skamandryty" Stanisława Balińskiego. To poetycko-muzyczna opowieść o sztuce, muzyce, artystach i melomanach, ale także barwna wędrówka śladami minionej epoki i dawnej Warszawy.

Stanisław Baliński (1898-1984) w dwudziestoleciu międzywojennym należał do grupy poetyckiej "Skamander". Studiował prawo i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, ukończył także Wyższą Szkołę Muzyczną w Warszawie. W 1922 roku rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Był na placówkach w Chinach, Brazylii i Iranie. W 1939 roku przez Rumunię dotarł do Paryża a potem do Wielkiej Brytanii. Był urzędnikiem polskiego rządu emigracyjnego. Po wojnie nigdy nie zdecydował się na powrót ani nawet na przyjazd do rządzonej przez komunistów Polski. Pozostał na emigracji w Londynie jako DP - displaced person i nigdy nie przyjął, ze względów patriotycznych, obywatelstwa brytyjskiego, co by mu ułatwiło życia na obczyźnie.

Przed wojną ogłosił zbiór wierszy "Wieczór na Wschodzie" (1928). Po wojnie został na emigracji. Opublikował m.in. zbiór wierszy "Wielka podróż" (1941), "Tamten brzeg nocy" (1942), poemat "Rzecz Sumienia" (1942), "Trzy poematy o Warszawie" (1945), opowiadania "Talizmany i wróżby" (1965).

bEhIRtyB

Anna Seniuk jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Występowała na deskach Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, w teatrach warszawskich: Ateneum, Teatrze Powszechnym, Polskim. Obecnie jest związana z Teatrem Narodowym w Warszawie. Grała w filmach m.in.: "Lalka", "Europa, Europa", "Bilet powrotny", "Panny z Wilka", "Konopielka" i w serialach telewizyjnych : "Czarne chmury", Czterdziestolatek", "Egzamin z życia". Jest laureatką licznych nagród aktorskich. Artystka jest profesorem Akademii Teatralnej w Warszawie. (PAP)

epr/ abe/

bEhIRtyW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)