Notowania

wiadomości
09.03.2012 10:34

Szczecin: IPN skierował wniosek o lustrację wysokiego oficera

IPN skierował do sądu wniosek o lustrację szefa obrony przeciwlotniczej 12. Dywizji Zmechanizowanej płk. Ryszarda Kretkowskiego - poinformowało w piątek PAP Oddziałowe Biuro Lustracyjne IPN w Szczecinie.

Podziel się
Dodaj komentarz

*IPN skierował do sądu wniosek o lustrację szefa obrony przeciwlotniczej 12. Dywizji Zmechanizowanej płk. Ryszarda Kretkowskiego - poinformowało w piątek PAP Oddziałowe Biuro Lustracyjne IPN w Szczecinie. *

Według Instytutu pułkownik złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne.

"Zachowała się teczka personalna TW Ryszarda Kretkowskiego, który przyjął pseudonim Karat" - powiedziała PAP naczelnik Oddziałowego Biura Lustracyjnego IPN w Szczecinie prokurator Jolanta Jędrzejowska. Według niej Kretkowski, będący wówczas słuchaczem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, w marcu 1979 roku został pozyskany przez kontrwywiad wojskowy. Współpracę miał zakończyć we wrześniu 1980 r.

Jak dodała prokurator, TW Karat był pozyskany w tzw. trybie uproszczonym i jego współpraca była również dokumentowana w sposób uproszczony. Zachowała się karta osobowa TW, a w niej własnoręcznie podpisana przez Kretkowskiego - co potwierdził biegły - deklaracja o współpracy, oświadczenie, że przyjął do wiadomości fakt zwolnienia z niej, oraz zobowiązanie do zachowania tego faktu w tajemnicy - poinformowała.

W dokumentacji znalazł się też zapis, że przez okres współpracy Karat "przekazał szereg istotnych informacji wykorzystanych w pracy profilaktycznej" - powiedziała Jędrzejowska. 55-letni pułkownik odmówił składania wyjaśnień. Funkcjonariusz, który go pozyskał, a także ówczesny bezpośredni przełożony nie żyją - dodała prokurator.

Zgodnie z ustawą lustracyjną, lustrowani są oficerowie powoływani na najwyższe funkcje w siłach zbrojnych. Osoba uznana prawomocnie przez sądy za kłamcę lustracyjnego nie może przez okres od 3 do 10 lat pełnić funkcji publicznych. (PAP)

epr/ abr/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz