Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Jubileusz m: s Nawigator XXI

0
Podziel się:

Kilka tysięcy studentów Szczecińskiej Akademii morskiej szkoliło się na
statku uczelni m/s Nawigator XXI. Jednostka obchodziła we wtorek jubileusz 15-lecia. Na statku
spotkali się tego dnia przedstawiciele wszystkich załóg Nawigatora.

Kilka tysięcy studentów Szczecińskiej Akademii morskiej szkoliło się na statku uczelni m/s Nawigator XXI. Jednostka obchodziła we wtorek jubileusz 15-lecia. Na statku spotkali się tego dnia przedstawiciele wszystkich załóg Nawigatora.

Statek szkolno-badawczy Akademii Morskiej został zwodowany w 1997 roku w Gdańskiej Stoczni Remontowej. Matką chrzestną została wówczas Jolanta Kwaśniewska. Jednostka jest bazę szkoleniową dla studentów, jak również bazę dla przeprowadzania wszelkiego rodzaju badań związanych z żeglugą i środowiskiem morskim.

"Nawigator XXI jest eksploatowany podczas praktyk studenckich i prac badawczych od lutego do grudnia. W rejsie może wziąć udział jednorazowo ok. 30 studentów" - powiedział kapitan statku Jarosław Łopyta.

Statek może monitorować stanu wód Bałtyku i innych akwenów morskich, pobierać próbki wody na różnych głębokościach oraz próbki gruntu z powierzchni morskiego dna.

Szkoleni są na nim studenci nawigacji, czy ci, którzy w przyszłości będą obsługiwać na statkach siłownie.

Nawigator XXI, który ma ponad 60 m długości, jest wyposażony w nowoczesny, zintegrowany system zarządzania danymi TRAC-C (umożliwia akwizycję, monitoring, kontrolę, dystrybucję i redystrybucję informacji) oraz najnowszą aparaturę do badań hydrograficznych, pojazd głębinowy wyposażony m.in. w wysokiej klasy kamery wideo, stację meteorologiczną, urządzenie do badania struktury dna.

Analizy pobranego przez jednostkę materiału badawczego można dokonywać na lądzie oraz w czterech laboratoriach pokładowych.

Akademia Morska w Szczecinie jest państwową uczelnią techniczną podległą Ministerstwu Infrastruktury. Kształci oficerów nawigatorów i mechaników okrętowych na potrzeby floty transportowej i rybackiej, pracowników eksploatacyjnych służb portowych, służb armatorskich floty morskiej i śródlądowej oraz administracji morskiej, menedżerów w zakresie międzynarodowego transportu, spedycji i logistyki oraz specjalistów inżynierii ruchu morskiego.

Ma trzy wydziały: inżynieryjno-ekonomiczny transportu, mechaniczny i nawigacyjny. Na uczelni studiuje ok. 4 tys. studentów. (PAP)

epr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)