Notowania

szczecin
02.01.2009 14:06

Szczecin: Kolejni oskarżeni w sprawie korupcyjnej

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do tamtejszego sądu kolejny akt oskarżenia w wielkiej sprawie korupcyjnej, w którą zamieszani są m.in. lekarze, pracownicy Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prokuratura Okręgowa w Szczecinie skierowała do tamtejszego sądu kolejny akt oskarżenia w wielkiej sprawie korupcyjnej, w którą zamieszani są m.in. lekarze, pracownicy Wojskowej Komendy Uzupełnień oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

"Oskarżenie dotyczy 26 osób, głównie lekarzy różnych specjalności, w tym orzeczników ZUS oraz zatrudnionych w Wojskowej Komendzie Uzupełnień i Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej. Oskarżeniem objęto także kilka osób wręczających łapówki i Ryszarda H., pośrednika w poszczególnych przypadkach korupcyjnych" - poinformowała w piątek rzeczniczka PO w Szczecinie Małgorzata Wojciechowicz.

Śledztwo w tej sprawie wszczęto w 2003 r. Do sądu skierowano do tej pory 24 częściowe akty oskarżenia przeciwko 211 osobom. Są wśród nich także wręczający łapówki, m.in. taksówkarze, robotnicy, inżynierowie, studenci, gospodynie domowe. Dotychczas wyroki skazujące zapadły przeciwko 88 osobom.

Sprawa jest wielowątkowa, ale łączy ją osoba pośrednika Ryszarda H., który kontaktował wręczających łapówki m.in. ze skorumpowanymi lekarzami. Z ustaleń śledztwa wynika, że za sfałszowanie dokumentacji lekarskiej w celu uzyskania renty podejrzani płacili od jednego do czterech tysięcy zł.

łówny wątek śledztwa dotyczy wręczania łapówek za wystawianie fałszywych zaświadczeń o stanie zdrowia. Inne wątki to wręczanie łapówek za nielegalne uzyskanie prawa jazdy lub zwolnienie ze służby wojskowej.

ak dodała Wojciechowicz Ryszard H. opisał w swoich wyjaśnieniach kilkaset zdarzeń o charakterze korupcyjnym. Pośredniczeniem w "załatwianiu" zwolnienia ze służby wojskowej, rent czy prawa jazdy zajmował się od 1996 r., podając się za emerytowanego oficera Wojska Polskiego.

Ryszardowi H. przedstawiono 59 zarzutów, w tym wręczania łapówek oraz podrabiania podpisów i dokumentów. Wg ustaleń prokuratury mężczyzna za swoje pośrednictwo otrzymał łącznie blisko 300 tys. zł. Grozi mu do 10 lat więzienia. Wśród oskarżonych znaleźli się znani szczecińscy lekarze, m.in. nefrolog, radiolodzy, lekarze rodzinni, neurolodzy, psychiatrzy. Mieli oni przyjąć łapówki do kilku tysięcy złotych łącznie. Akt oskarżenia obejmuje też dwóch oficerów WKU.

ałszującym dokumentację medyczną grozi do 8 lat, a przyjmującym łapówki do 10 lat więzienia. (PAP)

epr/ malk/

Tagi: szczecin, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz