Notowania

wiadomości
20.03.2013 16:28

Szczecin: Koncerty i imprezy The Tall Ships 2013

Koncerty, w tym gwiazd polskiej estrady, ale też muzyki klasycznej, parady, festiwal ogni sztucznych i przedstawienia będą towarzyszyć Zlotowi Wielkich Żaglowców The Tall Ships Races w sierpniu br. w Szczecinie. Miasto będzie gospodarzem finału regat.

Podziel się
Dodaj komentarz

Koncerty, w tym gwiazd polskiej estrady, ale też muzyki klasycznej, parady, festiwal ogni sztucznych i przedstawienia będą towarzyszyć Zlotowi Wielkich Żaglowców The Tall Ships Races w sierpniu br. w Szczecinie. Miasto będzie gospodarzem finału regat.

Jak poinformowano w środę dziennikarzy, podczas finału regat, który potrwa cztery dni, w różnych miejscach miasta zaplanowano szereg atrakcji artystycznych. Imprezy i koncerty będą odbywały się m.in. na dużej scenie na Wałach Chrobrego oraz na wyspie Łasztownia.

"Finał The Tall Ships Races w Szczecinie to przede wszystkim wielkie święto żagli. Pozostałe imprezy to tło wprowadzające zarówno mieszkańców, jak i turystów w dobry nastrój" - podkreślał wiceprezydent Szczecina Krzysztof Soska. Szczecin jest organizatorem imprezy.

Jedynym z ważniejszych wydarzeń artystycznych podczas regat będzie rozdanie nagród Eska Music Awards 2013. Podczas gali wystąpią gwiazdy polskiej muzyki. Muzycznym zakończeniem regat będzie koncert zespołu Hey.

Miasto zapowiada też wizytę podczas zlotu żaglowców gwiazdy międzynarodowej. Trwają jeszcze negocjacje z kilkoma artystami.

Oprócz wydarzeń muzycznych regatom towarzyszyć będą też inne, w tym tradycyjna podczas zlotów żaglowców The Tall Ships Races parada załóg. Ulicami miasta przejdą żeglarze z całego świata ubrani w tradycyjne stroje swoich bander.

Drugi szczeciński finał The Tall Ships Races, który odbędzie się w Szczecinie w dniach 3-6 sierpnia 2013 roku, przedłużony zostanie o VI Międzynarodowy Festiwal Sztucznych Ogni Pyromagic 2013 i festiwal muzyki elektronicznej Szczecin Music Live 2013.

Na zakończenie regat do Szczecina mają przypłynąć największe i najpiękniejsze żaglowce świata. Przy szczecińskich nabrzeżach zacumuje ponad sto jednostek. Swą obecność wstępnie potwierdziły m.in. rosyjskie "Mir", "Sedov" i "Kruzenshtern" czy "Shabab Oman" z Omanu. Wśród polskich żaglowców obecnych w Szczecinie mają się znaleźć "Dar Młodzieży", "Pogoria", "Fryderyk Chopin" i "Zawisza Czarny".

Zanim żaglowce dotrą do Szczecina, wystartują z portu w Aarhus w Danii(4-7 lipca), następnie popłyną do Helsinek (17-20 lipca), potem do Rygi (25-28 lipca), by na początku sierpnia przypłynąć do Szczecina.

Szczecin był gospodarzem finału regat w 2007 r. i zyskał wtedy najwyższe oceny zarówno od uczestników, jak i gości imprezy. Do Szczecina zawinęła wówczas prawie setka żaglowców uczestniczących w regatach oraz kilkaset innych jednostek.

W czterodniowym wydarzeniu wzięło udział ponad dwa miliony gości.

Regaty Wielkich Żaglowców są elitarnym spotkaniem wielu różnorodnych jednostek - w tym największych żaglowców świata. Historia regat sięga roku 1938, kiedy to w Sztokholmie odbył się pierwszy zlot żaglowców z udziałem m.in. "Daru Pomorza".

Po wojnie po raz pierwszy regaty odbyły się w 1956 r. Polska bierze w nich udział od 1972 r., kiedy to zwyciężył "Dar Pomorza". W 2000 roku żaglowce zawinęły do Gdańska. Gdynia gościła uczestników regat cztery razy, ostatnio w 2009 r. (PAP)

epr/ ls/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz