Notowania

wiadomości
06.04.2011 14:40

Szczecin: Koncerty, odsłonięcie tablicy i marsz w rocznicę katastrofy

W pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej zaplanowano w Szczecinie m.in. koncerty, uroczystości religijne oraz marsz pamięci. W tamtejszej archikatedrze zostanie wmurowana pamiątkowa tablica.

Podziel się
Dodaj komentarz

W pierwszą rocznicę katastrofy smoleńskiej zaplanowano w Szczecinie m.in. koncerty, uroczystości religijne oraz marsz pamięci. W tamtejszej archikatedrze zostanie wmurowana pamiątkowa tablica.

"W tym dniu zapraszamy mieszkańców miasta do wzięcia udziału w uroczystościach upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej, jak i katastrofy smoleńskiej" - powiedział PAP szef szczecińskiego PiS Leszek Dobrzyński.

Rozpoczną się one 10 kwietnia o godzinie 8.30 na Rondzie Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Tam punktualnie o 8.41 zostaną złożone kwiaty, zapłoną znicze i zostaną odmówione modlitwy.

W południe w intencji ofiar będzie koncelebrowana msza święta w szczecińskiej katedrze. Po mszy odbędzie się Marsz Pamięci. Jego uczestnicy przejdą ulicami miasta, od katedry do Placu Ofiar Katynia.

Podczas mszy w katedrze zostanie wmurowana, ufundowana przez kurię szczecińską, pamiątkowa tablica poświęcona ofiarom katastrofy.

Wieczorem, także w katedrze, zaplanowano uroczyste nieszpory za zmarłych w języku łacińskim, według tekstów Liturgii Godzin, w wykonaniu Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego oraz muzyków Baltic Neopolis Orchestra pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego.

Szczecińska PO na sobotę 9 kwietnia przygotowuje wieczór wspomnień poświęcony posłowi Sebastianowi Karpiniukowi i pozostałym ofiarom katastrofy.

"Znajomi i przyjaciele posła spróbują chociaż w części odtworzyć ostatni dzień z życia Sebastiana" - poinformował PAP wiceszef lokalnych struktur partii Tomasz Jarmoliński. Wspomnieniom towarzyszyć będzie muzyka w wykonaniu Baltic Neopolis Orchestra.

Jak powiedział Dobrzyński, szczecińskie PiS przygotowało 60 tys. białoczerwonych naklejek ze słowami "Smoleńsk 2010. Pamiętamy". Są one rozdawane w całym woj. zachodniopomorskim.

Jak przypuszcza szef szczecińskiego PiS, do Warszawy w niedzielę pojedzie ok. 150 działaczy partii ze Szczecina. Część z nich uda się tam wynajętym autokarem. Pozostali na własna rękę.

Szczecińska filharmonia przygotowała specjalny repertuar na koncert poświęcony pamięci osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. W piątkowym koncercie muzycy filharmonii zagrają m.in. "Passacaglia" Antona Weberna, koncert na altówkę Beli Bartoka oraz VII symfonię Ludwiga van Beethovena. Gościnnie wystąpi Avri Levitan - izraelski altowiolista. (PAP)

epr/ pz/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz