Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Międzynarodowa konferencja nt. zagospodarowania terenów

0
Podziel się:

O tym, jak wykorzystać atut wody w przestrzeni miejskiej, jakie inwestycje
można wokół akwenów realizować, jednocześnie zabezpieczając obiekty przed powodzią, rozmawiają
uczestnicy międzynarodowej konferencji Waterfront Forum Szczecin 2011.

O tym, jak wykorzystać atut wody w przestrzeni miejskiej, jakie inwestycje można wokół akwenów realizować, jednocześnie zabezpieczając obiekty przed powodzią, rozmawiają uczestnicy międzynarodowej konferencji Waterfront Forum Szczecin 2011.

Rozpoczęta w czwartek dwudniowa konferencja odbywa się w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Uczestniczą w niej urbaniści, architekci, naukowcy i przedstawiciele samorządów z Polski i zagranicy.

Waterfront, to termin, którym określa się tereny znajdujące się nad naturalnymi zbiornikami wodnymi. Odnosi się do miejsc, które leżą pomiędzy pograniczem wody i lądu i przestrzeniami miejskimi. Często są to stare nabrzeża, przy których zlokalizowana była wcześniej działalność portowa bądź stoczniowa, a teraz z powodu jej ograniczenia bądź likwidacji pojawiła się nowa przestrzeń do zagospodarowania.

Obecny na konferencji wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń powiedział PAP, że "w Polsce mamy do czynienia z próbą pogodzenia idei waterfrontów o charakterze inwestycyjnym z ideą ochrony lokalnej społeczności przed powodzią. Wyzwanie to jest wyzwaniem podwójnym, z jednej strony korzyści dla społeczności lokalnej z zainwestowanego kapitału, a z drugiej zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców".

Szczecin jako gospodarz spotkania ma doświadczenia w realizacji idei waterfrontów. Przypomniał je prezydent miasta Piotr Krzystek, który mówił m.in. o zagospodarowaniu terenów miejskich leżących nad wodą. "Woda w Szczecinie to ponad 30 proc. powierzchni naszego miasta. Jesteśmy w tej wyjątkowej sytuacji, że mamy rzekę, jezioro, zalew i morze. (...) Rozpoczynamy proces wykorzystywania tych terenów dla funkcji miejskich, a nie przemysłowych".

W Szczecinie trwa rewitalizacja bulwarów nadodrzańskich. Nabrzeża mają stać się wizytówką miasta. Szczecin planuje także wybudować port jachtowy. Inwestycja ma powstać w reprezentacyjnej części miasta - na Wyspie Grodzkiej, naprzeciwko Wałów Chrobrego. Wokół portu mają powstać także m. in.: mały amfiteatr, kawiarnia, restauracja, bulwar spacerowy.

Uczestnicy spotkania zapoznają się ze zrealizowanymi już projektami rewitalizacji nabrzeży portu w Rotterdamie czy szwedzkimi doświadczeniami w budowie miast położonych nad wodą. (PAP)

res/ epr/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)