Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szczecin: Obchody 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych

0
Podziel się

Szczecińskie obchody 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i
powstania NSZZ "Solidarność" zainauguruje organizowana przez IPN wystawa "Szczeciński Sierpień
'80", której otwarcie zaplanowano na 18 sierpnia. Główne obchody zaplanowano na 26-30 sierpnia .

bErEihgB

Szczecińskie obchody 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ "Solidarność" zainauguruje organizowana przez IPN wystawa "Szczeciński Sierpień '80", której otwarcie zaplanowano na 18 sierpnia. Główne obchody zaplanowano na 26-30 sierpnia .

Wyjątkowym szczecińskim wydarzeniem będzie koncert i widowisko multimedialne "Freedom Symphony Tribute to Solidarity". Odbędzie się 26 sierpnia w tamtejszym Teatrze Letnim.

Wcześniej planowano, aby koncert odbył się na terenie Stoczni Szczecińskiej, gdzie podpisano Porozumienia Szczecińskie. Nie wyraził na to jednak zgody zarządca kompensacji, odpowiedzialny za majątek Stoczni po jej zamknięciu.

bErEihgD

"Ten koncert to dzieło stworzone przez młodych szczecinian, to hołd złożony ich rodzicom, temu, co wydarzyło się 30 lat temu" - powiedział w czwartek dziennikarzom zastępca prezydenta miasta Krzysztof Soska. "Decyzja o niewyrażeniu zgody na koncert w tym konkretnym miejscu , to kompletny brak wyczucia i zrozumienia, że stocznia jest w wymiarze symbolicznym i historycznym ważna dla Szczecina i dla szczecinian, a być może także i dla całej Polski" - dodał.

Innym wydarzeniem ma być ekspozycja pt. "Początek". Złożą się na nią wielkoformatowe fotografie przedstawiające bohaterów Sierpnia '80. Zostanie otwarta w centrum Szczecina 27 sierpnia.

Wydarzeniom sierpnia poświęcona będzie także konferencja popularno-naukowa.

W niedzielę, 29 sierpnia na Placu Solidarności odbędą się oficjalne uroczystości związane z 30. rocznicą powstania NSZZ "Solidarność". Tego samego dnia, zaplanowano mszę św. w szczecińskiej katedrze. Wieczorem, na scenie na Jasnych Błoniach z widowiskiem "W hołdzie Solidarności - Drogi do Wolności" wystąpi zespół Lombard.

bErEihgJ

Oficjalne obchody zakończą 30 sierpnia uroczystości pod bramą Stoczni Szczecińskiej.(PAP)

epr/ abe/ jbr/

bErEihhe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)