Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Szczecin: Odznaczenia dla żołnierzy WKPW za misję w Afganistanie

0
Podziel się

Żołnierze Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego (WKPW), którzy
wrócili w sierpniu z półrocznej misji w Afganistanie otrzymali w poniedziałek w Szczecinie medale i
odznaczenia za dobrą służbę.

bEiHknLp

Żołnierze Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego (WKPW), którzy wrócili w sierpniu z półrocznej misji w Afganistanie otrzymali w poniedziałek w Szczecinie medale i odznaczenia za dobrą służbę.

Na półrocznej misji w Afganistanie przebywało 130 oficerów i podoficerów WKPW. Służyli oni w dwóch znajdujących się w Kabulu dowództwach: kwaterze głównej ISAF (Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa) oraz dowództwie połączonym ISAF Joint Command, które jest operacyjnym szczeblem dowodzenia w Afganistanie.

Wszyscy polscy żołnierze odznaczeni zostali "Gwiazdami Afganistanu", a duńscy i niemieccy resortowymi odpowiednikami tego odznaczenia. Dowódca WKPW gen. broni Rainer Korff wręczył również trzem żołnierzom "Medale Korpusu" - szczególne, najwyższe odznaczenia jakie przyznaje WKPW.

bEiHknLr

Oficerowie WKPW odpowiadali w Kabulu m.in. za logistykę, planowanie operacji, komunikację i stałe kontakty z centrum koordynacyjnym Narodowych Sił Afgańskich oraz centrum koordynacyjnym afgańskiej policji.

Służba żołnierzy Korpusu została wysoko oceniona przez dowódców. Zakończona w sierpniu misja WKPW w Afganistanie była drugą tego typu operacją jednostki w tym kraju. Poprzednio żołnierze Korpusu byli tam w 2007 r.

Teraz oficerowie będą szkolić inne jednostki NATO do służby w Afganistanie. "W październiku nasi oficerowie będą dzielić się doświadczeniami w jednostce w Wielkiej Brytanii. Tamtejsi żołnierze wylatują na misję w styczniu i poprosili nas o konsultacje" - powiedział PAP rzecznik WKPW podpułkownik Wojciech Wiśniewski. Wezmą również udział w ćwiczeniach wojsk w norweskim Stavanger, gdzie będą przygotowywać kolejnych żołnierzy NATO przed odlotem do Afganistanu.

Wchodzący w skład NATO Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni utworzyły w 1999 r. Polska, Dania i Niemcy. Obecnie w skład jednostki wchodzi 11 państw. Korpus jest częścią sił NATO. W czasie pokoju działa tylko znajdująca się w Szczecinie kwatera główna Korpusu.(PAP)

bEiHknLx

szt/ wkr/ jbr/

bEiHknLS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)