Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Opera przygotowuje premierę baletową do muzyki Lutosławskiego

0
Podziel się:

Premiera spektaklu baletowego "Ogniwa" do muzyki Witolda Lutosławskiego
zakończy szczecińskie obchody roku tego kompozytora. Przedstawienie zaplanowano na 16 listopada.

Premiera spektaklu baletowego "Ogniwa" do muzyki Witolda Lutosławskiego zakończy szczecińskie obchody roku tego kompozytora. Przedstawienie zaplanowano na 16 listopada.

Twórcy przedstawienia wykorzystają w nim trzy utwory Lutosławskiego: Małą suitę, Muzykę żałobną oraz Chain II -Łańcuch II. To utwory, które mają ukazać różnorodność twórczości kompozytora - zapowiedział we wtorek podczas konferencji prasowej dyrygent i kierownik muzyczny opery Jerzy Wołosiuk.

Spektakl podzielono na dwie części. Do pierwszej choreografię stworzyli młodzi polscy choreografowie, Kaya Kołodziejczyk i Piotr Czubowicz, którzy wcześniej stanęli do organizowanego przez realizatorów przez szczecińską scenę konkursu.

Kołodziejczyk jest zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu dla młodych chođreografów, Czubowicz zaś tańczy w Les Ballets de Monte-Carlo.

Autorem choreografii do drugiej części spektaklu jest tworzący poza granicami kraju od 26 lat polski artysta Robert Glumbek.

Partie solowe podczas premiery wykona Ilian Garnetz, skrzypek pochodzący z Mołdawii, zwycięzca wielu prestiżowych konkursów skrzypcowych na świecie.

"Ogniwa" to ostatni element obchodów roku Lutosławskiego w szczecińskiej operze. Wcześniej scena ta przygotowała konferencję naukową na temat związków muzyki kompozytora z tańcem oraz spektakl dla dzieci do jego muzyki "Bajki ci opowiem".

Witold Lutosławski urodził się 25 stycznia 1913 roku - zmarł 7 lutego 1994 w Warszawie. Uznawany jest za jednego z czołowych kompozytorów polskich i ważną postać w muzyce światowej. Twórczość kompozytora przechodziła liczne przeobrażenia stylistyczne, od neoklasycyzmu i inspiracji folklorem w początkowym okresie, do indywidualnego języka w późniejszych latach. Pierwszym z długiego szeregu arcydzieł stał się Koncert na orkiestrę (1954). Międzynarodową sławę przyniosły mu również takie dzieła jak Muzyka żałobna (1958), Gry weneckie(1961), Kwartet smyczkowy(1964), Preludia i fuga(1972). Napisał także wiele dzieł z myślą o wielkich wykonawcach, w tym m.in. koncert fortepianowy dla Krystiana Zimermana czy Chain II dla Anne-Sophie Mutter.

Rok 2013 został oficjalnie ogłoszony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Witolda Lutosławskiego. (PAP)

epr/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)