Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
szczecin
14.05.2010 13:33

Szczecin: Otwarto oczyszczalnię ścieków "Pomorzany"

Wybudowaną za 47 mln euro oczyszczalnię ścieków "Pomorzany" otwarto oficjalnie w piątek w Szczecinie. 2/3 kosztów budowy pokrytych zostało z unijnego Funduszu Spójności.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wybudowaną za 47 mln euro oczyszczalnię ścieków "Pomorzany" otwarto oficjalnie w piątek w Szczecinie. 2/3 kosztów budowy pokrytych zostało z unijnego Funduszu Spójności.

Inwestycja zrealizowana została w ramach wartego 282,24 mln euro kompleksowego programu "Poprawa jakości wody w Szczecinie".

Pierwszy rozruch techniczny mechaniczno-biologicznej oczyszczalni nastąpił w sierpniu 2009 r. "Przez dziewięć miesięcy następowało uruchamianie poszczególnych elementów obiektu i usuwanie usterek. Teraz oczyszczalnia doszła do parametrów i oczyszcza 60 tys. m sześć. ścieków na dobę" - wyjaśnił rzecznik prasowy szczecińskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Tomasz Makowski.

66 proc. wartości całego programu poprawy jakości wody, w skład którego wchodzi oczyszczalnia, czyli 186,28 mln euro stanowi udział Funduszu Spójności. Pozostałe nakłady zakład finansuje ze środków własnych (27 mln euro) oraz z pożyczek z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszy Ochrony Środowiska i z Banku Ochrony Środowiska (71 mln euro).

Realizację programu rozpoczęto pod koniec 2003 r. Program podzielono na 24 kontrakty, w tym 15 na roboty, siedem na usługi inżynierskie i dwa na pomoc techniczną. Kontrakty dotyczyły m.in. renowacji starego systemu wodno-kanalizacyjnego, budowy dwóch pompowni, nitki magistrali dostarczającej wodę do miasta.

Makowski powiedział, że zrealizowano już wszystkie 15 kontraktów, trwają ostatnie rozliczenia finansowe.

Prezes zakładu Olgierd Geblewicz stwierdził, że inwestycja znacznie redukuje zanieczyszczenie ściekami Odry i Bałtyku oraz obniża zanieczyszczenie gleby, wód podziemnych i powierzchniowych. "W najbliższym czasie złożymy wniosek do Komisji Helsińskiej o wykreślenie Szczecina z listy największych trucicieli Bałtyku, na której miasto jest od kilkunastu lat"- powiedział.

Geblewicz dodał, że po kompleksowej modernizacji wzrosła wydajność gminnego systemu wodno-kanalizacyjnego, co jego zdaniem ma wpływ na zwiększenie atrakcyjności miasta dla potencjalnych inwestorów.(PAP)

szt/ bos/ jbr/

Tagi: szczecin, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz