Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Pierwsze nominacje profesorskie na Akademii Sztuki

0
Podziel się:

Dwóch wykładowców Akademii Sztuki w Szczecinie - Dariusz Dyczewski i
Czesław Grabowski - otrzymali tytuły naukowe profesora sztuk muzycznych. To pierwsze nominacje
profesorskie nadane przez prezydenta na wniosek powstałej w 2010 r. uczelni.

Dwóch wykładowców Akademii Sztuki w Szczecinie - Dariusz Dyczewski i Czesław Grabowski - otrzymali tytuły naukowe profesora sztuk muzycznych. To pierwsze nominacje profesorskie nadane przez prezydenta na wniosek powstałej w 2010 r. uczelni.

Obydwaj profesorowie otrzymali oficjalne listy gratulacyjne od minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej. Nominacje profesorskie odbiorą w późniejszym terminie w Warszawie.

Łącznie z nowo mianowanymi profesorami na uczelni pracuje 14 profesorów tytularnych i 30 pracujących na stanowiskach profesorskich.

Dyrygent prof. Dariusz Dyczewski jest dziekanem Wydziału Edukacji Muzycznej Akademii Sztuki. Od 2010 roku jest konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. W roku 2006 został powołany na dyrektora artystycznego Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach.

W latach 90. założył Chór Dziecięcy Politechniki Szczecińskiej Don-Diri-Don i Chór Chłopięco-Męski TVP Szczecin Pueri Cantores.

Prof. Czesław Grabowski jest dyrygentem i kompozytorem. Od roku 1986 jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Zielonogórskiej.

Szczecińskie środowiska artystyczne, akademickie, samorządowcy i politycy zabiegały o utworzenie wyższej uczelni artystycznej w mieście przez prawie 30 lat. Pod społeczną petycją w sprawie utworzenia uczelni podpisało się ponad 20 tys. mieszkańców Zachodniopomorskiego.

Akademia rozpoczęła działalność 1 września 2010 r. Jest to 19. publiczna uczelnia artystyczna w Polsce. Blisko 400 studentów uczy się na trzech wydziałach: Instrumentalnym, Edukacji Muzycznej oraz Sztuk Wizualnych. (PAP)

epr/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)