Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczecin: Pierwsze wydanie "Bajki upalnej"

0
Podziel się:

Fragmenty "Bajki upalnej" przeczytała w poniedziałek w Szczecinie jej
autorka Joanna Kulmowa z okazji przypadającego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw
Autorskich. Na spotkaniu zaprezentowano bibliofilskie wydanie niepublikowanej wcześniej bajki.

Fragmenty "Bajki upalnej" przeczytała w poniedziałek w Szczecinie jej autorka Joanna Kulmowa z okazji przypadającego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Na spotkaniu zaprezentowano bibliofilskie wydanie niepublikowanej wcześniej bajki.

Kulmowa i goście spotkania przeczytali wspólnie fragment bajki. Autorka wcieliła się w rolę róży, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego prof. dr hab. Waldemar Tarczyński był narratorem, rektor-elekt prof. Edward Włodarczyk odczytał kwestie jaskółki, a dyrektor uniwersyteckiej biblioteki prof. Radosław Gaziński wcielił się w Słońce.

Bajka opowiada o miłości róży i jaskółki. Inspirację do napisania utworu był pobyt autorki na greckiej wyspie Rodos.

Kulmowa powiedziała podczas spotkania: "Dziś jest dzień niekoniecznie mój, dziś jest święto książki. Święto związane z różą i poświecone Szekspirowi i Cervantesowi - moim dwóm znanym kolegom. Szekspir jest dla mnie mniej bliską istotą, mimo iż do czynienia z nim miałam w teatrze, ale Cervantesa kocham. On ostatni ujmował się za dziwakami, którzy wierzą w rzeczy wzniosłe, a sam z siebie kpił".

Bajce towarzyszy tom, w którym znajduje się bibliografia i ikonobibliografia twórczości poetki, opracowane przez prof. Urszulę Chęcińską.

Joanna Kulmowa jest pisarką, poetką, autorką sztuk teatralnych, słuchowisk, librett operowych dla dzieci. Wydała 30 tomików wierszy, pięć tomów prozą. Napisała ponad 30 utworów scenicznych i słuchowisk radiowych. Od 2010 r. jest honorowym obywatelem Szczecina, w tym samym roku otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego.

Znaczącą część jej twórczości stanowią utwory adresowane do młodych odbiorców, wśród nich są tomiki wierszy dla dzieci, m.in. "Śpiew lasu", "Wiersze dla Kai", "Zasypianki", "Krześlaki z rozwianą grzywą", "Niebo nad miastem", "Zagubione światełko". Opublikowała także powieści "Wio, Leokadio", "Stacja +Nigdy w życiu+".

Przez 35 lat Joanna Kulmowa związana była z Ziemią Szczecińską. Jej twórczość powstawała w Strumianach w Puszczy Goleniowskiej (Zachodniopomorskie). Tam z inicjatywy Kulmowej w czasie stanu wojennego działał dziecięcy zespół wokalny i parafialny chór, który występował w wielu miastach Polski; śpiewał także w Watykanie dla papieża Jana Pawła II.

Na pomysł organizowania święta książki wpadł w Katalonii w 1926 roku wydawca Vicente Clavel Andres. 23 kwietnia jest w katalońskiej tradycji hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona, Św. Jerzego. Zgodnie z tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Okazało się, że 23 kwietnia to także data śmierci Miguela de Cervantesa oraz urodzin i śmierci Szekspira. W 1995 roku UNESCO wpisało tę datę do swego kalendarium jako Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.(PAP)

res/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)